Изборите во Словенија закажани за 24 април

Избори во Словенија
Избори во Словенија / Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Општите избори во Словенија ќе се одржат на 24 април, соопшти денеска словенечкиот претседател Борут Пахор.

Пахор денеска ја известил Националната изборна комисија (ДВК) дека на 9 февруари ќе го потпише претседателскиот указ за одржување на изборите во недела, на 24 април.

Пахор претходно најави дека изборите ќе се одржат што е можно поскоро, бидејќи и покрај епидемијата на коронавирусот, ДВК има доволно време да ги подготви и организира изборите.

Извор: МИА

Видео на денот