-5 C
Скопје

Избори за градоначалник на Киев: Кличко во втора рунда со Попов

Актуелниот градоначалник на Киев, Виталиј Кличко води на локалните избори со 45,93 отсто од гласовите и во вториот круг ќе се соочи со Александар Попов, кандидат на Опозициската платформа за живот, кој освои 9,62 процента, покажуваат резултатите од излезните анкети.

Украинците вчера бираа општински собранија и градоначалници. За мандати во локалната власт на различни нивоа се бореа 224.000 кандидати, а во трка за градоначалничка функција влегоа 2.600 кандидати во 324 општини.

Официјалните резултати од гласањето ќе бидат објавени на 6 ноември. Доколку ниту еден од кандидатите за градоначалник на големите општини со над 75.000 жители не освои повеќе од 50 отсто гласови, тогаш вториот круг ќе се одржи на 15 ноември.

Прочитајте и...  Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Во помалите места, градоначалник се бира со просто мнозинство гласови.

Поврзани вести

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

МИА Агенција

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар