Избори во Бугарија: По обработени 95 отсто податоци води ГЕРБ-СДС со мала разлика пред „Има таков народ“

The head of the centre-right GERB party and former prime minister Boyko Borisov speaks during a pre-election rally in the city of Plovdiv on March 24, 2017, ahead of the parliamentary election, the thirds in four years in the country. Bulgaria's upcoming parliamentary election, held on March 26, 2017, raises the prospect of the EU's poorest country tilting more towards Russia if the Socialists emerge as winners and can form a government. In November, Bulgarians elected Rumen Radev, an air force commander backed by the Socialists (BSP) and seen as sympathetic to Russia, as president.,Image: 326421893, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Врз основа на последните податоци на Централната изборна комиција на Бугарија, по обработени 95 отсто гласови на предвремените парламентарни избори, ГЕРБ-СДС води со мала разлика.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, тие добиле 23,91 отсто гласови.

Втора политичка партија со најмногу гласови е „Има таков народ” – 23,66 проценти. Третата парламентарна сила во 46. Народно собрание на Бугарија ќе бидат социјалистите со 13,63 проценти гласови. Прозападна Демократска Бугарија е рангирана малку зад нив – 12,55 проценти од гласовите досега.

Многу локални аналитичари сметаат дека гласовите што доаѓаат од странство ќе бидат одлучувачки, додава дописникот на МИА од Софија.

Петти се Движењето за права и слободи – 10,59 проценти глаови додека коалицијата „Исправи се! Мафијата надвор!” – 5,04 проценти гласови. Останатите партии и коалиции не минаа праг за влез во парламентот на Бугарија.

Видео на денот