ИЗБОРИ ВО БОЛИВИЈА: Моралес уверен во победа, Месa најавува втор круг

Претседателот на Боливија, Ево Моралес, изјави дека е уверен оти ќе победи на изборите одржани вчера, и покрај тоа што по 84 отсто од избројаните гласови, најверојатно ќе се одржи втор круг на гласање во земјата.

Моралес (59) рече дека сигурните гласови од руралните подрачја, каде има посила поддршка, ќе му донесат уште една „историска победа“ и мнозинство во Конгресот.

Како што пренесува „Ројтерс“, на Моралес му се потребни најмалку 40 отсто од гласовите и предност од 10 поени пред неговиот главен ривал за да се избегне втор круг на гласање на 15 декември.

Досегашното броење покажува дека Моралес освоил 45 отсто од гласовите, додека 38 отсто има неговиот ривал Карлос Месa, кој веќе го прослави пласманот во вториот изборен круг.

Прочитајте и...  Стојаноска од Гостивар: На 15 јули изборот е помеѓу еснафот и чесноста или криминалот и свитканата кичма

Прочитај повеќе

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски

Германските фирми зафатени од голема криза: Секоја петта стравува од пропаст

Слободен печат

Гутереш предупреди: Мешањето на странски сили во Либија достигна невидени размери

Слободен печат

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Слободен печат