Ивановски обезбеди пласман во второто коло на фјучерсот во Скопје

Фото: mtftennis.mk

Македонскиот најдобар тенисер, Калин Ивановски победи против Тибо Колсон со 2:1 во сетови (4:6, 6:2 и 6:4) во првото коло на фјучерсот во Скопје.

Ивановски се соочи со проблеми во првиот сет против Белгиецот кој направи брејк и го задржа својот сет добивајќи го сетот со 6:4. Во вториот Калин го подигна нивото на игра и доминантно го доби сетот со 6:2 за израмнување на 1:1.

На стартот на третиот сет македонскиот тенисер веднаш направи брејк и таа предност успеа да ја задржи, иако Колсон даде жесток отпор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот