23 C
Скопје

Ивановска: Неопходен е законот за потекло на имотот

 Неопходен е законот за потекло на имот, кој ќе побара информации секој граѓанин да докаже од каде му е имотот, врз основа на што го стекнал, дали е наследство, дали го купил, некој му го подарил или како било. Советот на Европа не поддржува, ни обезбеди консултант со кој ќе го започнеме процесот за подготвка на овој закон, тоа е број еден потребен закон во државава, рече на денешната прес-конференција претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска.

Во однос на автомобилот на поранешниот генерален секретар во Владата Драги Рашковски, Ивановска рече дека ќе биде пријавено во Финансиска полиција доколку тој прикажал нереален анкетен лист.

– Доколку утврдиме разлика помеѓу имотот што е прикажан и месечните примања што ги има, таков е нашиот закон, тогаш одиме чекор понатаму за испитување на имотот и тогаш се вклучуваат и други институции, како Финансова полиција. Тие имаат посебни методи за истражување и тоа ќе го докажуваат, рече Ивановска

Поврзани вести

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Макрон сака Европа која „одлучува побрзо и посилно”

МИА Агенција

Групата против дигитални учебници чека покана за нова средба од МОН

МИА Агенција

Инфоматеријали за Еразмус+ на Водно по повод Денот на Европа

Слободен печат

Аџилак во Мека оваа година под посебни услови

Слободен печат

Изградбата на булеварот „Босна и Херцеговина” влегува во завршна фаза

Слободен печат

Остави Коментар