Иванов: Антикорупциска свесно манипулира за закупнината на становите која е 1.950 евра, а не 4.500 евра

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов преку соопштение реагира на прес конференцијата на Антикорупциска. Оттаму денеска посочија дека ќе побараат од Службата за општи и заеднички работи на Владата да го раскине договорот за закуп на просториите на поранешниот претседател Ѓорѓи Иванов и да му додели канцеларии во државна сопственост.

Сопштението на Иванов во целост:

-На денешната прес конференција, Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата изнесе невистини и свесно се обиде да манипулира со јавноста, како и во неколку претходни наврати.

Договорот кој го склучи Службата за општи и заеднички работи со наша согласност, а е наменет за користење на простории за канцеларија на поранешен претседател, следи врз основа на Законот за правата на Претседателот на Република Македонија и неговото семејство по престанување на функцијата донесен од Собранието на Република Македонија.

Според тоа што ни беше укажано од СОЗР тие процедурата ја спроведуваат на идентичен начин и правила кои според нивните кажувања важеле за сите поранешни претседатели.

Прочитајте и...  Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

Во прилог е договорот, во кој јасно се гледа дека висината на закупнината на целосно опремен простор изнесува 1.950 евра месечно, а не како што денес беше прикажано дека е 4.500 евра.

Очигледно е дека личниот анимозитет и политичките ставови на поранешниот Претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се единствената причина за континуираниот обид за нанесување штета на угледот на поранешниот претседател Иванов.

Воедно, ја повикуваме Ивановска да се произнесе за имотната состојба на поранешниот Претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, и за таканаречените станови за кои што свесно претходно манипулираше со јавноста. Бидејќи манифестира „ефикасност и транспарентност“ доволно ѝ беа пет месеци за да ја утврди имотната состојба на поранешниот претседател Иванов и да ја изнесе вистината пред македонската јавност. Ивановска треба да констатира дека поранешниот претседател Иванов има само еден стан, за кој што има подигнато кредит, а не повеќе станови, како што таа претходно манипулираше со јавноста. За таа цел, поранешниот претседател Иванов ѝ ги достави сите сметки и уплати за единствениот стан, а воедно, се откажа и од тајноста на банкарските сметки, се вели во соопштението од кабинетот на поранешниот претседател Иванов.

Прочитајте и...  РКЕ и Електродистрибуција: Потрошувачите што ги исполнуваат условите да изберат снабдувач на електрична енергија до 31 март

Прочитај повеќе

РКЕ и Електродистрибуција: Потрошувачите што ги исполнуваат условите да изберат снабдувач на електрична енергија до 31 март

Слободен печат

Спасовски: Предвидени 154 милијарди денари за здравството, образованието и социјалната заштита

Слободен печат

Кабелските оператори во 15 часот ќе се сретнат со Спасовски

Деркоски: Се надевам дека партиите ќе ги почитуваат препораките за јавните собири

Слободен печат

Општина Кисела Вода бесплатно ќе собира кабаст отпад

Слободен печат

Прогласена „портокалова фаза“ поради силен ветер во Словенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Ресен и на Стража врне снег

Слободен печат

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Слободен печат

Хелсиншки комитет: Бремените работничка која доби отказ ќе се врати на работа

Слободен печат

Русија забрани влез на државјани на Иран во земјата

Слободен печат

Турските сили гранатирале над 200 цели на сириските владини сили во Идлиб

Слободен печат

Швајцарија забрани одржување на големи собири поради коронавирусот

Слободен печат