19 C
Скопје

Иванишевиќ: Често е под притисок, но Ѓоковиќ е институција со рекорди!

Тренерот на најдобриот тенисер на светот, Горан Иванишевиќ, во неодамнешно интервју зборуваше за тоа како српскиот ас е „машина за победи“.

Поранешниот светски рекет број два и освојувач на „Вимблдон“ истакнува дека Новак Ѓоковиќ не е задоволен од моменталната ситуација и дека постојано бара начини да биде уште подобар и максимално да ја подобри играта.

– Доколку кажам дека Новак Ѓоковиќ денеска е добар, тоа веќе не е доволно утре, бидејќи тој сака да биде подобар. Секој ден треба да бидете подобри, да напредувате, треба да знаете како да се притиснете за да бидете подобар како тренер, а подоцна ги гледате резултатите од сè – вели Иванишевиќ.

Хрватскиот стручњак е во таборот на првиот светски тенисер од „Вимблдон“ во 2019 година.

– Не е лесно, секогаш имате подеми и падови, голем притисок, а финалето не е доволно добро за Новак. Тоа е како да го тренирате Реал Мадрид, да загубите на два натпревари и секогаш да ве охрабруваат да продолжите. Секогаш сакаат да ве „згазат“. Затоа Новак е институција, целиот со рекорди, победи и постојано е под притисок, но животот без притисок е здодевен – додаде Иванишевиќ.

Ѓоковиќ веќе ја започна 315-та недела на врвот на АТП-листата овој понеделник, а следната недела се очекува да настапи на Мастерсот во Монте Карло.

Турнирите не се толку интересни без Новак, Рафа и Рожер

Поврзани вести

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Шилегов: Има заинтересираност за Вардар, но Самсоненко мора да најде начин да ги врати долговите

Слободен печат

Остави Коментар