Итни состаноци на СЗО и ЕМА за случајот АстраЗенека

epa09074882 (FILE) - A vial of AstraZeneca's Covid-19 vaccine stored in Movianto in Oss, The Netherlands, 12 February 2021 (reissued 14 March 2021). The Dutch health ministry on 14 March 2021 said it was suspending the AstraZeneca vaccine rollout, just days after pressing ahead with its use. EPA-EFE/Sem van der Wal

Шефот на Светската здравствена организација рече дека експертите на агенција за безбедност на вакцини ќе се состанат утре за да разговараат за вакцината на АстраЗенека откако голем број земји престанаа да ја користат поради страв од згрутчување на крвта.

– Советодавниот комитет за безбедност на вакцините на СЗО ги разгледува достапните податоци, тесно соработува со Европската агенција за лекови и ќе се состане утре, рече на брифинг со новинарите Тедрос Аданом Гебрејесус.

Европската агенција за лекови, во меѓувреме, соопшти дека ќе одржи „итен состанок” во четврток за вакцината на АстраЗенека, додавајќи дека нејзините придобивки сè уште ги надминуваат ризиците.

ЕМА соопшти дека утре „дополнително ќе ги разгледа информациите” и „ќе свика вонреден состанок во четврток за да донесе заклучок за собраните информации и за сите дополнителни активности што може да се преземат”.

Регулаторот за лекови за ЕУ ја проверува безбедноста на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека, откако извештаите за смртност поради згрутчување на крвта доведоа до прекин на нејзина употреба во повеќе земји.

– Внимателно ги испитуваме сите податоци, особено фаталните случаи што се пријавени, рече Марко Кавалери, шеф на стратегијата за вакцинација и закани за здравјето на Европската агенција за лекови, пред здравствениот комитет на Европскиот парламент.

Кавалиери ова го изјави откако Германија соопшти дека ќе престане да ја користи вакцината на АстраЗенека, непосредно пред Франција и Италија да го направат истото.

Германија ја прекинува употребата на вакцината на АстраЗенека

Но, додека податоците се разгледуваат, Кавалери рече дека ЕМА досега „не гледа проблем во продолжување на кампањата за вакцинација со користење на оваа вакцина”.

Коментарите доаѓаат во ист ден кога најголемите земји-членки на ЕУ се придружија на други земји, како што се Норвешка, Данска и Тајланд, во запирање на употребата на вакцината на АстраЗенека. Одлуките беа опишани како „мерки на претпазливост” во очекување на понатамошна анализа дали има причинско-последична врска меѓу вакцината и смртните случаи и други пријавени несакани ефекти кај луѓето по примањето на лекот. 

Видео на денот