ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО: Холандија ја ограничува брзината на возилата на 100 километри на час - Слободен печат

ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО: Холандија ја ограничува брзината на возилата на 100 километри на час

Холандија ќе ја ограничи брзината на возилина на максимално 100 километри на час, како дел од итните мерки за намалување на загадувањето со азот, објави денеска премиерот Марк Руте.

Холандската Влада е во криза од судската пресуда во мај, кога илјадници градежни проекти беа одложени затоа што Холандија со години ги прекршувала ограничувањата утврдени од Европската унија за нивоа на дозволен азот во животната средина.

Емисијата на азотни диоксид првенствено е последица на автомобилите, камионите и големите градежните возила на дизел гориво. Азотот во подземните води и почвата генерално доаѓа во форма на нитрати кои се наоѓаат во земјоделските ѓубрива и канализацијата и предизвикуваат хиперпродукција на алги.

– Тоа не е популарна мерка, никој не ја сака, но ќе служи за општото добро, рече премиерот. Тој истакна дека непотребните загуби на работни места мора да се спречат.

Прочитајте и...  Фетаи бара обвинителите за организиран криминал и корупција да постапуваат и пред Апелација

Градежните работи беа стопирани со пресуда на судот за околу 18.000 проекти поврзани со автопатите, аеродромите, ветерниците и домувањето.

Прочитај повеќе

Полицијата врши темелен претрес во локалите на Сити Мол

Во државава нема сомнителни случаи на коронавирусот, да се почитуваат мерките за превенција

Слободен печат

Борисов им забрани на министрите да ги коментираат конфликтите меѓу другите државни институции

Слободен печат

Вучиќ: Србите без разлика каде и да живеат имаат една црква

Слободен печат

Комисијата за европски прашања ги прифати измените на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух

Слободен печат

Граѓаните вознемирени и испаничени: Ни рекоа смирено да го напуштиме трговскиот, не ни кажаа зошто

Војислав Мојсовски

Остави Коментар

17 − eight =

Прочитај повеќе

Затворен дел од Партизанска заради дојавата за бомба во Сити Мол

Слободен печат

Пожар и дојава за бомба во Сити Мол

Шилегов: Треба да ги промениме навиките ако сакаме да ја добиеме битката со загадувањето

Слободен печат

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Сомневања за заразено лице од коронавирус во Албанија, реагира министерството за здравство

Слободен печат

Закана за бомба во Сити Мол

Мирослава Бурнс