Италијанскиот Робинзон Крусо очаен откако властите решија да го протераат од островот

Мауро Моранди веќе 30 години живее сам на прекрасниот медитерански остров Будели во близина на Сардинија, но се чини дека на тоа му се наближува крајот.

И покрај тоа што се надевал дека на островот ќе остане до крајот на животот, наредбата за неговото иселување е подготвена. Сето тоа освен ако, се разбира, тој не го напушти островот доброволно, што Мауро никако нема намера.

Локалните власти брзо работат на плановите за да ја преуредат неговата колиба во научна станица за набљудување на живиот свет, што ќе го означи крајот на неговиот престој на островот.

facebook

Љубов на прв поглед

Моранди е поранешен учител и на островот пристигнал случајно кога пред 31 година се обидел да отплови од Италија до Полинезија. На прв поглед се вљубил во недопрената природа, кристално чистата вода, коралите и неверојатното зајдисонце.

Прочитајте и...  На денешен ден е отпечатена првата книга која денес вреди 35 милиони долари

Тој ја преземал должноста од претходниот чувар и сега на возраст од 82 години, Моранди сè уште е тука и сака да остане.

– Подготвен сум да направам сѐ за да останам, дури и ако тоа значи дека ќе мора да ме извлечат оттука. Јас немам каде да одам на друго место. Секако, не назад на север, а и нема ни што да правам. Ова е мојот живот. Не се гледам себеси како играм карти или во куглана – рекол Моранди за Си-ен-ен.

Instagram

Да се исели после летото

Моранди очекува властите да му го врачат налогот за иселување веднаш штом ќе заврши летото.

– Сè што барам е, ако веќе морам да се иселам во текот на реновирањето, подоцна да се вратам и да продолжам со тоа што го правам секој ден – да ги заштитам загрозените плажи од розови корали и да ја чувам природата од туристите. Се плашам дека моето заминување ќе биде крај на Будели како таков – објаснува Моранди.

Прочитајте и...  Не, вашиот мозок не е „премногу зафатен“ за медитација

Била покрената и петиција за негово останување, а за неколку дена биле собрани 2.600 потписи.

Островот е под надлежност на Националниот парк „Мадалена“ од 2015 година, а властите наведуваат дека тие само го почитуваат законот.

Instagram

Прочитај повеќе

Бојан и Марија од „Ај Кју“ ја напуштија Македонија! (ФОТО)

Слободен Печат

Пејачката Ана Николиќ „случајно“ го покажа задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дизни најави продолжение на „Кралот Лав“

Слободен печат

Зошто луѓето не ве сакаат? Водолиите заведуваат, Вагите се пресметливи, а овој знак е најголемото злопамтило во зодијакот!

Слободен Печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

Научниците открија: Пиењето кафе може да помогне во лечењето на ракот на дебелото црево!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Намирници кои треба да ги конзумирате доколку сакате вашите нокти да се совршено здрави и цврсти!

Слободен Печат

Том Хенкс важи за најдобриот холивудски сопруг, но тоа не било секогаш така – Актерот ја изневерувал својата прва сопруга и ја оставил со две мали деца! (ФОТО)

Слободен печат

Венчани се, не живеат заедно, а функционираат одлично: Гвинет Палтроу прослави две години брак со сопругот! (ФОТО)

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Е, ова е домаќинка: Пејачката Сека Алексиќ прави ајвар и пие ракија! (ФОТО)

Васко Спасоски