Италијански кардиолог кој се излечил од коронавирусот: Смртта демнее, најлошо е навечер

Докторите и медицинските сестри во римската болница Касалпалоко во тишина се движат околу пациентите кои беспомошно лежат во кревети опкружени со апарати кои им ги мерат виталните знаци.

Медицинскиот персонал строго се придржува до безбедносните протоколи. Сите се од глава до петици во заштитна облека, со ракавици од латекс на рацете, маски и заштитни наочари на лицето.

Медицинските сестри постојано ги чистат ракавиците со дезинфекциски гел. Една по една излегуваат кратко надвор за да земат воздух. Некои нервозно пушат цигари, други слушаат како пеат птиците. Но, тоа тешко може да им ги тргне мислите од пациентите.

Смртта демнее

Еден од пациентите кој закрепна е 65-годишниот кардиолог Фабио Биферали кој помина осум дена „изолиран од светот“ во одделението за интензивна нега.

Прочитајте и...  Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

„Имав чудни болки, како некој да ми седи на грбот. Бидејќи сум доктор, си реков самиот себеси дека тоа е воспаление на белите дробови. Не можам да зборувам сега за тоа, а да не заплакам. Солзите сега лесно ми доаѓаат“, рекол Биферали.

Тој рекол дека тоа што е доктор му помогнало во болката.

„Терапијата со кислород е тешка, потрагата на артеријата е болна. Некои други пациенти викаа „доста, доста“. Најлошо е навечер. Не можев да спијам. Преку ден доаѓаат докторите, доаѓаат сестрите, носат храна.“

„А ноќе… ноќе доаѓаат кошмарите. Смртта демнее“, опиша докторот.

Грижливи очи

„Како што не можев да спијам, ги броев дишењата на човекот до мене со помош на мобилниот. Си дадов задача да внимавам на него. Така престанав да мислам на себеси“, вели тој.

Прочитајте и...  Шведски епидемилог: Требаше порано да се затвориме

Докторот вели дека медицинскиот персонал бил целосно покриен.

„Можев само да им ги видам очите, грижливите очи, и да им го слушнам гласот. Тие ми влеваа надеж.“

Тој вели дека во тие моменти најмногу им недостасувала фамилијата.

„Се плашев дека веќе никогаш нема да ги видам и гушнам. Дозволив очајот да ме преземе“, се сеќава докторот.

Биферали нагласува дека од тоа научил важна лекција.

„Од сега натаму, ќе се борам за јавното здравје. Ова не смее да се третира како вежба и да се остави во рацете на политичарите. Мораме да го одбраниме еден од најдобрите здравствени состави на светот“, заклучи тој.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат