Италијанската мафија смисли како да „работи“ и во услови на корона

Криминалните организации во Италија делат прехрамбени производи на најсиромашните со цел да ги привлечат во време на корона вирусот, предупредува Роберто Савијано.

Италија како една од најпогодените држави во светот се наоѓа во целосен карантин и се справува со последиците на коронавирусот. Војската и полицијата се на улиците, владее полициски час, а на сила се мерките за контрола на сите можни движења на населението, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Јавниот и професионалниот живот е замрен, бизнисот стопиран. Сите овие мерки не ги заобиколија ниту светски познатите италијански мафијашки кланови, на кои идентично како и легалните институции, им е запрен бизнисот.

Припадници на италијанската војска и полиција ги проверуваат сите возачи кои поминуваат на контролната точка помеѓу Бресо и Чинисело Балсамо, во близина на Милано /30 март 2020, Италија / ФОТО: EPA-EFE/SERGIO PONTORIERI

Мафијашките групи се обидуваат да допрат до некои компании кои сега се соочуваат со тешкотии и чекаат финансиска помош, вели Роберто Савијано, кој е автор на книга посветена на делувањето на неаполската криминална група „Камор“.

Прочитајте и...  Антарктикот е единствен континент без позитивен случај на коронавирус

– Станувате партнери бидејќи сте „загризале“. Тоа не е исто како кога некој би ви дошол со пиштол, туку станува збор за финансиски советници во одреден момент“, додава Савијано.

Според неговите искази, доколку Европа не интервенира, на неконтролиран начин ќе се размножи мафијашкиот капитал кој се наоѓа во Германија, Франција, Шпанија и Белгија.

Покрај тоа што им делат храна на најсиромашните тие на барање на „Камор“ ја укинаа каматата за позајмени пари.

– Зошто? За да добијат нешто за возврат, вели Савијано, кој во моментов живее во Њујорк, а претходно имаше и полициска заштита по издавањето на неговата книга во 2006 година поради голем број закани кои пристигнаа на негова адреса.

Прочитајте поопширно: Што прави италијанската мафија за време на коронавирусот?

 

Прочитајте и...  Британски научници измислија нов модифициран инхалатор за борба против Ковид - 19

 

Прочитај повеќе

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат

Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

Слободен печат

Реакција на МO на изјавата на Ковачки: Додека вистинските експерти ја внесоа државата во НАТО, “експертот” знае само да плука и лаже

Слободен печат

„Повеќето светски лидери“ го користат лекот на Трамп против коронавирусот

Слободен печат

Бектеши: Угостителските објекти со тераси може да отворат утре, работно време до 20 часот

Слободен печат

ДКСК бара да се спроведе Законот за дивоградби на крајбрежјето на Охридското езеро

Слободен печат