24.8 C
Скопје

Италијанците предупредени да не излегуваат од дома поради опасност од кинескиот сателит

Од Италијанската цивилна заштита ги предупредиле жителите на регионите Умбрија, Лациум, Абруцо, Молизе, Кампања, Базиликата, Апулија, Калабрија, Сицилија и Сардинија, вечерта од 8-ми на 9-ти мај да останат во затворени простории, бидејќи постои можност остатоците од кинескиот сателит, кој без контрола паѓа кон Земјата, да завршат во делови до тие италијански региони.

Според зборовите на директорот на Цивилната заштита Фабрицио Курчи, кои ги пренесува агенцијата “Ansa”, постои мала веројатност деловите од сателитот, дури и ако паднат, да оштетат згради, но граѓаните за секој случај се советуваат да останат зад затворени врати.

Како што е веќе соопштено, остатоците од кинескиот сателит, кој во орбитата е без контрола, според проценките на кинеските експерти треба да паднат во море, но постои и мала веројатност да завршат некаде каде што не е планирано.

Ракетата “Long March 5Bv” била лансирана минатата недела и тоа е втора ракета од тој тип која од мај минатата година е лансирана во вселената.

Остатоците од “Long March” кои паднале на Земјата по минатогодишната мисија, биле тешки околу 20 тони.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар