Италијанците без Мели на Мундобаскетот

Веќе стана секојдневие кошаркарите да го откажуваат настапот на претстојното Светско првенство во Кина (31 август – 15 септември). По вчерашните откази на Алексеј Швед од Русија и Марвин Бегли од САД, денеска и селекцијата на Италија остана без еден од најдобрите кошаркари.

Новиот крилен центар на Њу Орлеанс пеликанс, Николо Мели нема да биде дел од репрезентацијата на Италија бидејќи не успеа на време да се опорави од операцијата на коленото. Николо Мели на 16 јули го оперираше коленото, а Кошаркарската федерација на Италија објави дека состојбата со кошаркарот ќе се следи секојдневно.

Откако стана јасно дека на три недели од стартот на Мундобаскетот во Кина, Мели не е во можност да се приклучи на подготовките, селекторот Ромео Сакети одлучи да прецрта крилниот центар од списокот на евентуални патници за Кина.

Прочитајте и...  ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Италија на Светското првенство ќе игра во групата Д заедно со репрезентациите на Србија, Ангола и Филипини.

Прочитај повеќе

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат