19 C
Скопје

Италија воведува петдневен карантин за сите патниците од земјите членки на ЕУ

Италија ќе воведе петдневен карантин за патници од земјите членки на Европската Унија (ЕУ), соопштија денеска од италијанското Министерство за здравство. Секој патник од ЕУ ќе мора да направи тест пред заминување, да го почитува петдневниот карантин, а потоа повторно да се тестира, што е мерка за патниците од земјите надвор од Унијата.

Таа мерка се однесува на сите граѓани, вклучувајќи ги и италијанските државјани.

Датумот за стапување во сила на новите мерки сè уште не е познат, додека се ближи велигденскиот викенд кој почнува в сабота, а завршува в понеделник, кога традиционално пристигнуваат странски туристи во Италија.

Во земјата во сила се рестриктивни мерки поради пандемијата на коронавирусот, а целата земја ќе биде во „црвена зона” за време на католичкиот Велигден.

Според податоците на Министерството, во Италија досега починале над 108.000 луѓе како последица на ковид-19.

Поврзани вести

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Слободен печат

Филипче: Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Слободен печат

Октомври е оптимален период за имунизација на 70 отсто од граѓаните, вели премиерот

Слободен печат

Заев: Дијалог може да носи резултати, но не очекувам ништо за 27 април

Слободен печат

Новата фабрика на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово ќе отвори до 1 500 нови работни места

Слободен печат

Шахпаска: Во новиот закон за работни односи ќе биде вклучена и формализација на неформалната работа

Слободен печат

Остави Коментар