9.2 C
Скопје

Италија во изминатите 24 часа со рекорден број на починати од ковид-19

Црн рекорд во Италија – 993 смртни случаи од коронавирус и 23.224 новозаразени се регистрирани во земјата изминатите 24 часа.

Ова е значително зголемување на бројот на смртни  и новозаразени случаи кога имаше 685 починати и 20.709 нови случаи на ковид-19.

Претходниот рекорден број на смртни случаи за еден ден беше забележан на до сега најцрниот 27 март, на врвот на првиот бран на пандемијата, кога беа регистрирани 919 смртни случаи.

Фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Во италијанските болници хоспитализирани се 31.722 пациенти, 682 помалку од претходниот ден, додека 3.597 лица се наоѓаат на одделенијата за за интензивна нега.

Италија беше првата западна земја која беше сериозно погодена од пандемијата, а од ширењето на ковид-19 во февруари, 58.038 луѓе починаа во земјата како резултат на инфекцијата, најмногу во Европа по Велика Британија. Досега се регистриран вкупно 1.665.000 случаи заразени со коронавирус.

Прочитајте и...  Во Загреб 11-годишно момче почина од корона, дошло до ретка компликација со смртен исход

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Есан Свон/Financial Times

Скандал во Велика Британија: Вакцината понудена на сериски убиец пред да ја добијат ранливите категории?

Слободен печат

ФОТО+ВИДЕО: Демонстранти против полицискиот час во Холандија запалија центар за тестирање за коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар