Италија со траект до Драч ги пренесува телата на 12 албански државјани

Од италијанското пристаниште Бари, со траект кој испловил синоќа, се пренесуваат телата на 12 албански државјани, кои починале од новиот коронавирус.

Траектот ќе вплови во албанското пристаниште Драч, по што возилата со посмртните останки ќе продолжат до родните места на починатите, каде ќе бидат погребани само со неколку најблиски роднини.

Поради состојбата со коронавирусот, во Албанија, на погребите присуствуваат само по едно до две лица најблиски роднини, а се случува доколку најблиските се во странство, погребот да помине и без присуство на роднини, како што беше случајот со неколку постари жени.

Пред два дена „Antenna Sud“ објави неколку слики направени во пристаништето Бари од фотографот Франческо Сацент. Веста беше објавена под наслов „Коронавирус, последното патување дома”, додавајќи дека ова е „тажно враќање во нивната земја”.

Прочитајте и...  Моника Ристеска: Татко ми ме претепа зашто бев да земам чипс од шкафчето во кујна

„Овде во Италија најдоа работа, го остварија сонот. Од пристаништето Бари драматични слики од погребни автомобили со албански државјани жртви на пандемијата. Тие ќе „патуваат” со траектот „Марина” до Драч за да почиваат во татковината.

Во Италија, која е една од најпогодените земји од коронавирусот, живеат над 500.000 илјади албански граѓани. Засега нема точна бројка колку од нив се заразени и починати од опасниот вирус.

Прочитај повеќе

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат

Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

Слободен печат

Реакција на МO на изјавата на Ковачки: Додека вистинските експерти ја внесоа државата во НАТО, “експертот” знае само да плука и лаже

Слободен печат

„Повеќето светски лидери“ го користат лекот на Трамп против коронавирусот

Слободен печат

Бектеши: Угостителските објекти со тераси може да отворат утре, работно време до 20 часот

Слободен печат

ДКСК бара да се спроведе Законот за дивоградби на крајбрежјето на Охридското езеро

Слободен печат