Италија по пауза од 13 години го има најдобриот стрелец во Европа

Во Серија А треба да се одигра последното коло, а една од двете непознати е веќе решена, Чиро Имобиле е најдобиот стрелец во Италија.

Пред последното коло во Серија А кое се игра викендов, Чиро Имобиле се наоѓаше на првото место на листата на најдобри стрелци со 35 гола, еден повеќе од Роберт Левандовски кој одамна заврши со настапите во Бундеслигата.

Единствен кој може да го загрози и фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо кој има 31 постигнат гол, но денеска тренерот Маурицио Сари објави дека ќе му даде одмор на Португалецот за да биде подготвен за настапот против Олимпик Лион во Лигата на шампионите.

Ова значи дека Чиро Имобиле е освојувач на престижната „Златна копачка“ за најдобар голгетер во Европа и тоа е првиот фудбалер на Лацио со вакво постигнување.

Исто така Имобиле по пауза од 13 години ја врати во Италија оваа престижна награда, последен пат најдобар стрелец во Европа беше Франческо Тоти со 26 гола. Предс нив двајца, „златната копачка“ ја освои само уште еден Италијанец, Лука Тони со 31. постигнат гол.

Прочитајте и...  Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат