Италија од младите бара поодговорно однесување во однос на Ковид-19

Претседателот на италијанскиот Институт за здравство Силвио Брусаферо, поради сè поголемиот број заразени, испрати посебно предупредување до младите.

Италијанската Цивилна заштита ја соопшти структурата на заразените од Ковид-19 во таа земја и испрати посебно предупредување до младите.

Новиот коронавирус во Италија најмногу ги погаѓа повозрасните лица, а пет отсто од заразените се помлади од 30 години. Попрецизно, 420 лица, помлади од 30 години, во моментов се заразени, објави „Кориера дела Сера”. Меѓу заразените, 43 се деца на возраст до девет години, што е 0,05 отсто од вкупно заразените. На возраст од 10 до 19 години заразени се 85 лица, а од 20 до 29 години инфицирани се 296. Во возрасната група од 30 до 39 години има 470 случаи на зараза, од 40 до 49 има 891 случај, потоа од 60 до 69 години 1417 случаи, на возраст од 70 до 79 има 1785 инфицирани и евидентирани се 1532 случаи кај лица постари од 80 години.  Просечната возраст на заразените е 65 години.

Прочитајте и...  Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Претседателот на италијанскиот Институт за здравство Силвио Брусаферо, поради сè поголемиот број заразени, испрати посебно предупредување до младите.

– На 4 март просечна возраст на заразените беше 81 година, а сега просечната возраст е 65 години. Пет отсто од заболените се помлади од 30 години, а тој број може да се зголемува бидејќи младите луѓе не се однесуваат одговорно. Иако имаат помлаги симптоми од повозрасните и болеста не ги погодува толку колку и возрасните, тие сепак можат вирусот да го пренесат на постарите и поради тоа мора да се однесуваат многу поодговорно и да ги следат советите на стручните служби, потенцира Брусаферо.

Италијанските здравствени власти, исто така информираа дека 62 отсто од заразените се мажи.

Прочитајте и...  Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Една петтина од сите заразени во Италија се хоспитализирани, а 12 отсто од нив вчера беа на одделот за интензивна нега.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат