6 C
Скопје

Италија менува боја на мапата на ризик од ковид-19: Поголем дел од земјата од недела во портокалово

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца денеска треба да потпише указ со кој поголем дел од државата ќе се најде во портокалова боја на ризик од инфекција со вирусот ковид-19, а полицискиот час од 22 до 5 часот наутро останува во сила.

Со црвена боја ќе остане Ломбардија, регионот што беше најпогоден од првиот бран на вирусот, Сицилија и провинцијата Болзано.

Тие правила ќе стапат на сила в недела, а одлуката на Сперанца се заснова на најновите податоци на Министерството и на Институтот за јавно здравје. Новата регулатива предвидува и забрана за патување меѓу региони, освен од деловни и здравствени причини, како и неопходни ситуации, а забраната ќе остане на сила до 15 февруари.

Прочитајте и...  Меркел ја прими вакцината на „Астра-Зенека“

Зонскиот систем значи дека во најризичната, црвена, зона, сите ресторани и барови ќе бидат затворени, освен оние што доставуваат храна, а сите продавници што продаваат непрехранбени производи ќе бидат затворени.

Во портокаловата зона, која се смета за зона со среден ризик, продавниците можат да работат, но баровите и рестораните се затворени. Во умерената, жолта, зона, баровите и рестораните можат да бидат отворени до 18 часот по локално време.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар