7 C
Скопје

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Италија ќе преземе правни мерки против компаниите „Фајзер” и „АстраЗенека” поради доцнење во испораката на вакцините, со цел да се забрза доставата, наместо да бара надомест на штета, предупреди денеска италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо.

– Правиме сè за да не мора да го менуваме планот за вакцинација. Ги активиравме сите канали, со цел Европската комисија да стори сè за да ги натера овие господа да ги почитуваат нивните договорни обврски, изјави Ди Мајо за РАИ.

Прочитајте и...  Во февруари пораст на трошоците на живот и на цените на мало

Поврзани вести

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

МИА Агенција

Стано: Време е за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Слободен печат

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Слободен печат

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Слободен печат

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Слободен печат

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција

Остави Коментар