Италија им забрани влез на државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Италија денеска забрани влез во земјата на патници кои доаѓаат од Србија, Косово и Црна Гора за да спречи увоз на случаи на ковид-19 од странство.

„На сите кои престојувале во овие земји во последните 14 дена им е забранет влез и транзит низ Италија. Во светот има епидемија во својата најтешка фаза. Ни треба максимум внимателност за да го одбраниме напредокот кој го направивме досега“; изјави министерот за здравство Роберто Сперанза.

Минатата недел Италија веќе им забрани влез на луѓето кои доаѓаат од 13 земји, вклучувајќи и Бразил, за кој важи тоа дека има највисока стапка на новозаразени од ковид-19.

Прочитајте и...  САД успешно тестираа далечинско лансирање на нуклеарна ракета со команда од воздух

Прочитај повеќе

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат

Цивил со осуда против насилството и делата од омраза

Слободен печат

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат

Букинг ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

Слободе печат

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат

Министерство за одбрана: Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни

Слободен печат

Јужна Кореја прави сателит за следење на активностите на Северна Кореја

Слободен печат