Италија ги затвори пристаништа за мигрантите поради коронавирусот

Од вирусот во Италија досега почина повеќе од 17 илјади лица што е најголем број на жртви во светот. 

Италијанските пристаништа не можат да се сметаат за безбедни поради епидемијата на коронавирусот и нема да дозволат впловување на хуманитарни бродови со мигранти, одлучи Владата во Рим.

Одлуката е донесена синоќа откако брод под знамето на германската невладина група Морско око спаси околу 150 луѓе во близина на Либија и плови кон Италија.

– За време на целата вонредна состојба поради ширењето на коронавирусот, италијанските пристаништа не можат да ги гарантираат потребните услови и да бидат дефинирани како безбедни места, се вели во уредбата.

Одлуката ја потпишаа министрите за внатрешни работи и за транспорт, како и министерот за здравство Роберто Сперанза, кој доаѓа од левичарската партија, која секогаш поддржува кампањи за заштита на мигрантите и хуманитарни операции.

Прочитајте и...  Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Од вирусот во Италија досега почина повеќе од 17 илјади лица што е најголем број на жртви во светот.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат