Италија дефинитивно нема да игра Светското првенство во Катар 2022

Италијанците во баражот загубија од Македонија/ фото: EPA-EFE/CARMELO IMBESI

Претседателот на фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина, ја отфрли можноста дека „аѕурите“ би можеле да настапат на Светското првенство во Катар што ќе се игра во ноември и декември годинава.

Кобни за Италијанците беа Македонија и Александар Трајковски кој голот за пласман во финалето од баражот за пласман на Мундијалот го постигна во 92 минута.

Италијанските медиуми изминатите денови и недели пишуваа дека доколку Еквадор биле исфрлен од СП во Катар, тогаш „азурите“ би добиле покана за настап, но вчера Гравина ја отфрли оваа можност.

– Шансите за настап на Италија на Светското првенство се нула отсто и тоа мора да им биде јасно на сите. Европа има 13 места на СП и сите тие се пополнети. Доколку Еквадор биде исфрлен, тогаш неговото место ќе го зазеде репрезентација од Јужна Америка. Тоа е одговорот од ФИФА – изјави Гравина.

Италијанците на 1 јуни ќе играат против Аргентина во Лондон, во дуел меѓу континенталните шампиони на УЕФА и КОНМЕБОЛ.

Видео на денот