Италија без важен играч во мундијалскиот бараж против Македонија

Федерико Киеза се здоби со тешка повреда на дербито против Рома/Фото: EPA-EFE/Facundo Arrizabalaga

Сите во Јувентус беа загрижени за состојбата на коленото на Федерико Киеза по напуштањето на теренот во победата над Рома, сега е јасно зошто.

Јувентус на официјалната веб-страница потврди дека италијанскиот напаѓач се здобил со тешка повреда на предните вкрстени лигаменти на левото колено и за него најверојатно е завршена сезоната.

„Старата дама“ информираше дека денеска беа направени дијагностички тестови кои ја открија повредата.

– Ќе биде неопходно играчот да биде опериран во следните неколку дена – пренесува клубот од Торино.

Сезонава 24-годишниот играч за Јуве (на позајмица од Фиорентина) во италијанската Серија А запиша два голови во 14 настапи, а лани во првата година за екипата имаше осум погодоци во 30 настапи.

Киеза е и важен играч на најдобрата италијанска репрезентација и поради повредата се очекува да го пропушти полуфиналето од баражот за Светското првенство 2022 против Македонија на домашен терен на 24 март.

Видео на денот