VIDEO: Tutti i 600 membri del parlamento turco hanno prestato giuramento davanti a Erdogan

Сите 600 пратеници на турското национално собрание дадоа заклетва во петокот, еден по друг, во процес кој траеше неколку часа. Утре, сабота и Реџеп Таип Ердоган ќе положи заклетва како претседател. Тој исто така присуствуваше на церемонијата и беше добро расположен. Gazi Meclis’imizdeki ant içme töreniyle halkımızın iradesini en iyi şekilde temsil edeceğimizi taahhüt ettiğimiz …

VIDEO: Tutti i 600 membri del parlamento turco hanno prestato giuramento davanti a Erdogan Scopri di più »

L'assassino di Mladenovac resta in custodia per altri 30 giorni

На момчето од Младеновац во Србија, кој на 4 мај изврши масовно убиство во селата Мало Орашје и Дубона, му е продолжен притворот за 30 дена, одреди Вишиот суд. Урош Блажиќ (21) е осомничен за убиство на осум и ранување на 14 лица. Според неофицијални податоци, во текот на неговата крвава кампања, младиот човек пукал …

L'assassino di Mladenovac resta in custodia per altri 30 giorni Scopri di più »

Vucic: Il conflitto in Kosovo è stato avviato dalla polizia del Kosovo, non dalla NATO

Il presidente della Serbia, Aleksandar Vucic, ha commentato l'attuale situazione in Kosovo e gli eventi del 29 maggio durante la sua apparizione come ospite alla trasmissione "Prva Tema" di TV Prva. Ha detto che il conflitto è stato avviato dalla polizia del Kosovo, non dalla NATO. "Prima di questo spettacolo, cinque consiglieri che si occupano di quel lavoro e di cui è dovere segnalare...

Vucic: Il conflitto in Kosovo è stato avviato dalla polizia del Kosovo, non dalla NATO Scopri di più »

Lajcak ed Escobar la prossima settimana a Belgrado e Pristina

Специјалните претставници на ЕУ и САД за Западен Балкан, Мирослав Лајчак и Габриел Ескобар, на почетокот на следната недела ќе ги посетат Приштина и Белград, јави Радио Слободна Европа (РСЕ), повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел. Лајчак, специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, и Ескобар, специјалниот пратеник на САД …

Lajcak ed Escobar la prossima settimana a Belgrado e Pristina Scopri di più »

Il sigillo di Severna Mitrovica è stato cambiato, ci sarà la Repubblica del Kosovo

Градоначалникот на Северна Митровица Ерден Атиќ одлучил да го смени печатот во оваа општина, пренесува порталот КоССев. На новиот печат ќе пишува „Република Косово – Општина Северна Митровица“, пишува КоССев повикувајќи се на Газета експрес. Атиќ положи заклетва на 19 мај на кратка церемонија. Тој победи на општинските избори на 23 април, во процес кој …

Il sigillo di Severna Mitrovica è stato cambiato, ci sarà la Repubblica del Kosovo Scopri di più »

Mitsotaki è positivo al Covid-19

Преку видео објавено на Инстаграм, претседателот на Нова демократија до неодамна премиер на Грција Кирјакос Мицотакис соопшти дека е позитивен на Ковид-19 и следните денови ќе ги помине дома, а ја откажа и неговата посета на Света гора планирана за викендов, јави дописничката на МИА од Атина. -Прегратките и бакнежите во предизборниот период секогаш се …

Mitsotaki è positivo al Covid-19 Scopri di più »

Collisione di due navi da carico nel Mar Egeo, la Guardia Costiera greca sta assistendo

Судир меѓу два товарни брода во Егејското море – со знаме на Вануату и Сингапур – во морската област лоцирана на 9 наутички милји северно-северозападно од Хиос, се случи претходно во петокот напладне, јавија грчките медиуми. Според информациите, товарниот брод под знамето на Вануату со име АНТ има 13 членови на екипажот , а другиот …

Collisione di due navi da carico nel Mar Egeo, la Guardia Costiera greca sta assistendo Scopri di più »

Kurti: Le proteste nel nord del Kosovo sono guidate da persone che adorano Milosevic

Il primo ministro del Kosovo Albin Kurti ha affermato che le proteste nel Kosovo settentrionale sono state "proteste di persone che adorano il criminale di guerra (ex presidente serbo Slobodan) Milosevic" e non per nuove elezioni in quei comuni a maggioranza serba. Alla sessione parlamentare di oggi, dove si discute della situazione nel nord del Kosovo, Kurti ha detto che in Kosovo il governo...

Kurti: Le proteste nel nord del Kosovo sono guidate da persone che adorano Milosevic Scopri di più »

Haradinaj chiede il licenziamento di Kurti per "slealtà verso gli alleati" e tradimento

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, На денешната собраниска седница, на која се расправа за состојбата во северно Косово, Харадинај го обвини Курти за предизвикување нестабилност во тој дел од земјата, населен …

Haradinaj chiede il licenziamento di Kurti per "slealtà verso gli alleati" e tradimento Scopri di più »

Kimberly West è il nuovo procuratore dell'Aia per i crimini dell'UCK

Американската обвинителка Кимберли Вест е именувана на функцијата главен обвинител за злосторства извршени од борците на ОВК во Хаг, соопшти денеска тој суд. Во соопштението на судот  пишува дека Вест е именувана „по процесот организиран од Европската Унија“. Во САД, Вест беше федерален обвинител и партнер во приватна адвокатска фирма. Од 2008 до 2013 година, …

Kimberly West è il nuovo procuratore dell'Aia per i crimini dell'UCK Scopri di più »