VIDEO: Trasmissione in diretta da Marte, prima storica dall'Agenzia spaziale europea

Слика од планетата Марс беше емитувана во живо во петокот, за прв пат, од Европската вселенска агенција (ESA) благодарение на сателитот Марс Експрес. Настанот се одржа по повод 20-годишнината од вселенскиот уред кој ја мапира површината на „Црвената планета“ во три димензии. Првично се проценуваше дека ќе работи само две години. ЕСА објавува слика на …

VIDEO: Trasmissione in diretta da Marte, prima storica dall'Agenzia spaziale europea Scopri di più »

Otto paesi europei addestreranno piloti ucraini

Ihor Zovka, vice capo di gabinetto del presidente ucraino, ha riferito che otto paesi europei si sono uniti alla coalizione che aiuterà ad addestrare i piloti ucraini. La coalizione comprende Regno Unito, Paesi Bassi, Polonia, Danimarca, Svezia, Belgio, Portogallo e Francia. Zovka ha sottolineato che i "parametri della parte europea della coalizione" sono stati determinati dopo il viaggio del presidente ucraino Volodymyr Zelensky...

Otto paesi europei addestreranno piloti ucraini Scopri di più »

Prigogine: L'esercito russo ha cercato di far saltare in aria i combattenti di Wagner

Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, кој во последно време често се судира со руското воено раководство, ја обвини руската армија дека се обидува да ги крене во воздух неговите луѓе. Во мај, Вагнеровците го зазедоа украинскиот Бахмут по неколкумесечни крвави битки и оттогаш им ги предадоа своите позиции на редовните руски сили. Денеска …

Prigogine: L'esercito russo ha cercato di far saltare in aria i combattenti di Wagner Scopri di più »

FOTO | Le strane richieste di Navalny in carcere: Kimono, balalaika, canguro...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални најде креативни начини да си поигрува со нервите на затворските службеници додека ги бомбардира со низа чудни барања. Тој преку своите адвокати објави писма во кои покажува како ги исмева затворските власти. Навални побарал, меѓу другото, кимоно или балалајка, очигледно за да го помине времето во изолација со музика. Но, …

FOTO | Le strane richieste di Navalny in carcere: Kimono, balalaika, canguro... Scopri di più »

Il direttore della CIA ha visitato segretamente la Cina

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс тајно ја посети Кина во мај на разговори со неговите кинески колеги, изјави во петокот американски официјален претставник. Веста за посетата доаѓа во време кога администрацијата на претседателот Џо Бајден се обидува да промовира дијалог со Пекинг. Минатиот месец, функционерот рече: „Директорот Барнс отпатува во Пекинг каде се состана со …

Il direttore della CIA ha visitato segretamente la Cina Scopri di più »

È morta la donna che sosteneva di aver partorito Putin e di averlo lasciato in un orfanotrofio

Жената која тврдеше дека го родила рускиот претседател Владимир Путин, почина без пари во селото Метеки, Грузија. Како што пренесува британскиот весник „Дејли мејл“, Вера Николаевна Путина до крајот на животот не престанала да кажува дека е мајка на моќниот човек на Кремљ. Но, тој и го сврте грбот… Таа со години тврдеше дека Путин …

È morta la donna che sosteneva di aver partorito Putin e di averlo lasciato in un orfanotrofio Scopri di più »

VIDEO: Tragedia in India, oltre 50 morti in un incidente ferroviario, centinaia di feriti

Најмалку 50 луѓе загинаа, а 300 се хоспитализирани во Индија кога патнички воз се судри со товарен воз во индиската држава Одиша, соопштија индиските медиуми и локалните власти. BREAKING: At least 50 people killed, more than 350 injured in India train crash pic.twitter.com/zTJvWXJRw8 — NEWS ALL TIME (@NEWS_ALL_TIME) June 2, 2023 Возот „Коромандел експрес“, кој …

VIDEO: Tragedia in India, oltre 50 morti in un incidente ferroviario, centinaia di feriti Scopri di più »

Una madre e un figlio minorenne di Francoforte indagati per il sabotaggio del gasdotto Nord Stream

L'Ufficio federale per la lotta contro la criminalità (BKA) ha perquisito un appartamento in Germania e ha intervistato una donna nell'ambito dell'indagine sul sabotaggio del gasdotto Nord Stream. Che conoscenza hanno i media tedeschi? È probabilmente una delle procedure investigative più esplosive nella storia della Repubblica federale di Germania, scrive Deutsche Welle. L'ufficio del procuratore federale sta cercando da mesi di...

Una madre e un figlio minorenne di Francoforte indagati per il sabotaggio del gasdotto Nord Stream Scopri di più »

Zelenskyj furioso con Klitschko per la morte delle tre donne a Kiev, uccise davanti a un rifugio chiuso a chiave

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди да се проверат сите засолништа откако три лица загинаа на улица во Киев , откако не успеаја да влезат во затворено засолниште за време на руски воздушен напад во главниот град. Деветгодишно девојче, нејзината мајка и уште една жена биле убиени од шрапнели кои паднале врз нив кога дотрчале кон …

Zelenskyj furioso con Klitschko per la morte delle tre donne a Kiev, uccise davanti a un rifugio chiuso a chiave Scopri di più »

Orrore in Messico: ritrovati 45 sacchi di resti umani, si indaga sui dispersi

Човечки останки пронајдени во 45 кеси во западно Мексико се чини дека се совпаѓаат со оние на исчезнатите оператори на кол-центри, соопштија државните обвинители во мексиканската држава Халиско. Обвинителството на Халиско соопшти дека останките сè уште се подложени на форензички тестови за формално да се идентификуваат телата, објави Ројтерс. „Според прелиминарните информации, откритијата во населбата …

Orrore in Messico: ritrovati 45 sacchi di resti umani, si indaga sui dispersi Scopri di più »