Non si sa ancora esattamente quando e in quale formato si svolgerà la riunione di leadership

Средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не се знае точно кога ќе се одржи, ниту пак во кој формат ќе биде. Ковачевски најави средба со Мицкоски и со тимовите од двете страни, а Мицкоски вчера изјави дека преферира тет-а-тет средба затоа што според неговото искуство од тимските средби …

Non si sa ancora esattamente quando e in quale formato si svolgerà la riunione di leadership Scopri di più »

A causa dell'asfaltatura, la strada Veles - Gradsko è chiusa al traffico

Делницата Велес – Градско на регионалниот пат 1102 денеска ќе биде целосно затворен за сообраќај поради градежни активности, односно асфалтирање. Како што соопшти АМСМ, прекинот во сообраќајот ќе биде во периодот од 08 до 16 часот.

Pendarovski parteciperà all'inaugurazione di Erdogan

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Анкара ќе присуствува на инаугурацијата на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој победи на неодамнешните избори и доби нов мандат. По церемонијата на стапување на должност, предвидено е присуство на свечена вечера во замокот Чанкаја која ја приредува домаќинот за шефовите на држави и влади и другите високи гости …

Pendarovski parteciperà all'inaugurazione di Erdogan Scopri di più »

Babovski: Con le modifiche legali, verrà istituito un sistema per controllare l'allevamento dei cani

За решавање на проблемот со бездомните кучиња недостасува една важна алка, а тоа е регистрација на одгледувачници на кучиња. Во оваа насока, веќе се подготвени предлог-измени и дополнувања на Законот за благосостојба на животните со кои се предвидува воспоставување систем за контрола на размножувањето на кучињата токму преку регистрација на одгледувачници и евидентирање на регистрираните …

Babovski: Con le modifiche legali, verrà istituito un sistema per controllare l'allevamento dei cani Scopri di più »

Il tempo odierno: soleggiato al mattino, instabile a tratti con piogge torrenziali nel pomeriggio

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а од пладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и изолирана појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал …

Il tempo odierno: soleggiato al mattino, instabile a tratti con piogge torrenziali nel pomeriggio Scopri di più »

Nemanja e Sashka lavorano per aziende globali come sviluppatori, vivono in campagna e coltivano alimenti biologici

Nemanja Stojanović, macedone di madre, e sua moglie Alexandra hanno sostituito la loro vita a Novi Sad, dove sono nati e cresciuti, con la vita in campagna. Lavorano per aziende globali come sviluppatori e vivono nel villaggio di Churug, a 30 chilometri da Novi Sad, e coltivano alimenti biologici. Nel frattempo sono diventati genitori ed è nato Vid. A proposito di "Libero...

Nemanja e Sashka lavorano per aziende globali come sviluppatori, vivono in campagna e coltivano alimenti biologici Scopri di più »

Oggi è la festa della Commemorazione dei Defunti

Il ricordo di tutti i pii cristiani morti il ​​sabato prima di Pentecoste è stabilito perché l'evento della discesa dello Spirito Santo ha completato il ministero della salvezza dell'uomo, ea quella salvezza partecipano anche i defunti. Perciò la Chiesa, che nella Pentecoste rivolge preghiere per il risveglio con lo Spirito Santo di tutti gli esseri viventi, nel giorno stesso della festa,...

Oggi è la festa della Commemorazione dei Defunti Scopri di più »

Mickoski: Se la riunione di leadership è senza sostanza e senza conclusione, è meglio non averla

La mia esperienza di riunioni di leadership con Dimitar Kovachevski si basa su due eventi, afferma il presidente di VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski in un'apparizione ospite nello show 360 Degrees sulla televisione ALSAT M, che ha commentato l'annunciata riunione di leadership per la quale non c'è ancora invito ufficiale e ha aggiunto che alle due riunioni di leadership, Kovacevski aveva davanti a sé un foglio...

Mickoski: Se la riunione di leadership è senza sostanza e senza conclusione, è meglio non averla Scopri di più »

Il tempo instabile con piogge torrenziali locali continua questo fine settimana

За време на викендот и во текот на следната недела во попладневните часови ќе се задржи нестабилно време со појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за изолирана појава на град, соопшти УХМР. …

Il tempo instabile con piogge torrenziali locali continua questo fine settimana Scopri di più »

Il ferito nel terribile incidente sulla strada Shtip - Miladinovci è stato trasferito a Skopje per le cure

Во стабилна состојба е повредениот во сообраќајната несреќа на автопатот Штип – Миладиновци, кој со тешки телесни повреди беше пренесен од штипската Клиничка болница на скопските клиники, изјави за МИА доктор Неџати Јакупи од Клиниката за торакална и васкуларна хирургија. -Повредениот е на возраст од 29 години, во стабилна состојба е, со скршени ребра и …

Il ferito nel terribile incidente sulla strada Shtip - Miladinovci è stato trasferito a Skopje per le cure Scopri di più »