Listino cambi NBRSM: quanto costa l'euro oggi?

Secondo l'elenco dei tassi di cambio di NBRSM, il tasso di cambio medio dell'euro oggi è di 61.4950 denari e il dollaro USA è di 57.4881 denari. Il tasso di cambio medio della sterlina britannica è di 71.6558 denari.

Besimi: Anche quest'anno in bilancio ci sono i soldi per le sovvenzioni elettriche

Il sostegno sotto forma di sussidi per mitigare gli effetti della crisi energetica continuerà quest'anno. Il bilancio prevede fondi per questo scopo, che sosterranno i cittadini, così come le piccole e medie imprese per ridurre gli effetti della crisi energetica, ha detto il ministro delle Finanze, Fatmir Besimi, durante una visita a Win-Win. "Nel Bilancio...

Besimi: Anche quest'anno in bilancio ci sono i soldi per le sovvenzioni elettriche Scopri di più »

Il nuovo showroom di Alumil è stato aperto a Skopje

„Алумил“, една од најсовремените компании за производство на алуминиумски системи, вчеравечер свечено го отвори новиот изложбен салон во Скопје. Голем број гости, претставници на бизнис-елитата, клиенти и соработници имаа можност во релаксирана атмосфера да се запознаат одблизу со изложените примероци на алуминиумски системи од богатото портфолио на компанијата. Овој простор ќе овозможи додадена вредност за …

Il nuovo showroom di Alumil è stato aperto a Skopje Scopri di più »

Besimi: Per non far aumentare il prezzo dell'elettricità ai cittadini, il Governo prevede quest'anno 225 milioni di euro per ESM

Владата ќе продолжи да ја поддржува ЕСМ со цел да не поскапи струјата за граѓаните, изјави вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими. „Во Буџетот на годинава се предвидени 225 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството за справување со кризата од кои дел се наменети за ЕСМ“, рече Бесими во емисијата „Вин-вин“ на ТВ …

Besimi: Per non far aumentare il prezzo dell'elettricità ai cittadini, il Governo prevede quest'anno 225 milioni di euro per ESM Scopri di più »

Il Brasile, il più grande esportatore mondiale di polli, è stato colpito dall'influenza aviaria

Бразил, најголемиот светски извозник на пилешко, прогласи вонредна состојба за здравјето на животните за 180 дена, објави Ројтерс. Одлуката е одговор на првото откривање на високопатоген вирус на птичји грип кај дивите птици во таа земја. Врз основа на упатствата на Светската организација за здравје на животните, инфекцијата со подтипот H5Н1 не води до забрана …

Il Brasile, il più grande esportatore mondiale di polli, è stato colpito dall'influenza aviaria Scopri di più »

In quattro mesi sono stati importati in BiH 63,3 milioni di litri d'acqua e 15 milioni di chilogrammi di patate

И покрај бројните можности и природни ресурси достапни на Босна и Херцеговина, таа се потпира на увозот на она што го има во изобилство, како што се вода и одредени сорти на овошје и зеленчук. Според податоците доставени до порталот Кликс.ба од Управата за индиректни даноци на БиХ за увоз и извоз во периодот од …

In quattro mesi sono stati importati in BiH 63,3 milioni di litri d'acqua e 15 milioni di chilogrammi di patate Scopri di più »

Entra in vigore il sistema brevettuale unitario dell'UE, che comprende già 17 paesi

Il sistema dei brevetti unico apre le porte a un'era completamente nuova nella protezione della proprietà intellettuale in Europa, commenta per BTA il prof. Vladja Borisova, Presidente dell'Ufficio Brevetti della Bulgaria. Con una sola domanda si ottiene la tutela dell'invenzione nel territorio di 17 Paesi dell'Unione Europea, che hanno aderito all'Accordo Istitutivo del Brevetto Unitario,...

Entra in vigore il sistema brevettuale unitario dell'UE, che comprende già 17 paesi Scopri di più »

La Bulgaria ferma il grano ucraino fino alla fine dell'anno

Бугарија, заедно со Полска, Унгарија и Романија, кои добија дозвола од Европската унија да го забрани увозот на украинско жито, побараа продолжување на ограничувањето до крајот на годината, објави бриселското електронско издание Еуроактив. На состанокот на Советот на ЕУ за земјоделство и рибарство во Брисел, бугарскиот заменик министер за земјоделство, Георги Сабев, вчера изјави дека …

La Bulgaria ferma il grano ucraino fino alla fine dell'anno Scopri di più »

BCE: minaccia un calo "caotico" dei prezzi delle case

Цените на становите во еврозоната би можеле „хаотично“ да паднат бидејќи становите стануваат недостапни за граѓаните и непривлечни за инвеститорите поради високите каматни стапки, предупреди во средата Европската централна банка (ЕЦБ), објави Пословни хр. Тоа е еден од неколкуте ризици истакнати во анализата на ЕЦБ за финансиската стабилност, при што повисоките трошоци за задолжување и …

BCE: minaccia un calo "caotico" dei prezzi delle case Scopri di più »

I pensionati sloveni chiedono un aumento del 20%.

По прошетката низ центарот на Љубљана, илјадници пензионери вчера се собраа пред Собранието на Плоштадот на Републиката, пренесува АлЏезира Балканс. Во Љубљана се одржа петтиот протест во организација на граѓанската иницијатива „Гласот на пензионерите на Словенија“. Пензионерите, меѓу другото, бараат зголемување на нивните приходи за 20 отсто и тоа да важи за сите кои имаат …

I pensionati sloveni chiedono un aumento del 20%. Scopri di più »