Mirkulovski e Kuzmanovski con Wetzlar si sono assicurati la sopravvivenza in Bundesliga

La squadra Veclar, il cui staff professionale comprende Filip Mirkulovski in tandem con il direttore sportivo Jasmin Chamdzic, giocherà nel campionato di pallamano più forte del mondo, la Bundesliga, la prossima stagione. Nelle fila del Veclar gioca anche Filip Kuzmanovski, giocatore della nazionale macedone. Nei sedicesimi di finale del più forte campionato tedesco, l'attuale campione in carica Magdeburgo ha trionfato...

Mirkulovski e Kuzmanovski con Wetzlar si sono assicurati la sopravvivenza in Bundesliga Scopri di più »

Stefce Alushovski è il nuovo allenatore del GRK Ohrid

Официјално, 50-годишниот македонски стратег Стефче Алушовски ќе биде нов главен тренер на ГРК Охрид со кој потпиша договор кој ќе важи до 2026 година. Нашиот поранешен репрезентативец својата тренерска кариера ја градеше во најдобрите македонски тимови РК Пелистер, РК Еурофарм Работник и РК Вардар, како и во исландскиот Тор Акурејри. Алушовски вели дека целта на …

Stefce Alushovski è il nuovo allenatore del GRK Ohrid Scopri di più »

Nejc Cechte è il nuovo terzino destro dell'Eurofarm Pelister

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека нов член на новиот македонски шампион е словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте (30). Десниот бек доаѓа во редовите на битолската екипа од четвртфиналистот на ЕХФ Лигата на шампионите и актуелен првак на Данска, ГОГ Гудме. Цехте е стандарден словенечки репрезентативец, има 52 настапи за својата селекција, вклучувајќи и Европско …

Nejc Cechte è il nuovo terzino destro dell'Eurofarm Pelister Scopri di più »

GRK Ohrid: Stoilevski, Gjorgjeski, Ojleski e Kukoski sono i nuovi "Gladiatori"

Нови промени во ракометниот клуб Охрид кој ангажираше четворица македонски репрезентативци: Даниел Ѓорѓески, Гоце Ојлески, Никола Стоилевски и Милорад Кукоски. Клубот воедно ја информираше јавноста дека пет ракометари нема да го носат „сино-белиот“ дрес од сезоната, тие се Александар Миленковиќ, Зураби Цинцадзе, Виктор Василевски, Балша Цејовиќ и Хазеин Рустамов. Ѓорѓески е големо голманско засилување за …

GRK Ohrid: Stoilevski, Gjorgjeski, Ojleski e Kukoski sono i nuovi "Gladiatori" Scopri di più »

Il GRK Ohrid si rafforza con un portiere della Bosnia-Erzegovina

Maкедонскиот ракометен суперлигаш, ГРК Охрид се засили со младиот 19-годишен голман Берин Бркиќ од Босна и Херцеговина. Бериќ во редовите на македонскиот суперлигаш пристигнува од Борац Бања Лука и потпиша договор до 2026 година. “Се радувам што доаѓам во ваков амбициозен клуб како што е Охрид! Доаѓам во една од најдобрите лиги во светот. Исто …

Il GRK Ohrid si rafforza con un portiere della Bosnia-Erzegovina Scopri di più »

Jovic: L'obiettivo dell'Eurofarm Pelister la prossima stagione sarà la doppia corona

Александар Јовиќ беше прогласен за тренер на сезоната во изборот на ол-стар тим организран од медиумот „24 Ракомет“ и со добра причина. Го презеде првиот тим на Еурофарм Пелистер во втората половина на сезоната заедно со тим-менаџерот Звонко Шундовски и го доведе до титулата во домашното првенство, прва ваква титула за битолчани по пост долг …

Jovic: L'obiettivo dell'Eurofarm Pelister la prossima stagione sarà la doppia corona Scopri di più »

È stata annunciata la squadra di pallamano all-star della Super League di Macedonia

Al termine del campionato della Super League di Macedonia, i media www.24rakomet.mk hanno annunciato la squadra stellare della stagione durante una cerimonia a Skopje. Il sostenitore ufficiale della selezione è stata la società Mozzart. I lettori di questo media hanno avuto una settimana per votare in queste elezioni, e 69.758 votanti lo hanno fatto per le dieci categorie in cui sono stati dichiarati i migliori. Hanno scelto...

È stata annunciata la squadra di pallamano all-star della Super League di Macedonia Scopri di più »

Ufficiale: Stefan Petric è un nuovo giocatore dell'RK Vardar 1961

Талентираниот српски лев бек Стефан Петриќ (22) во следните две сезони ќе биде член на РК Вардар 1961. Повеќекратниот шампион на Македонија и актуелен освојувач на Купот, донесе засилување кое во иднина треба да биде еден од играчите со кои почнува освежувањето на тимот и создавање на екипа која ќе настапува в година. Петриќ доаѓа …

Ufficiale: Stefan Petric è un nuovo giocatore dell'RK Vardar 1961 Scopri di più »

La giocatrice di pallamano macedone Sara Ristovska è la miglior marcatrice nella storia del CSKA Mosca

Членот на македонската женска сениорска ракометна репрезентација, Сара Ристовска има одлични игри во дресот на рускиот клуб ЦСКА Москва. На последниот натпревар против Ростов Дон во финалната серија нашето десно крило реализираше пет голови. Ристовска успеа да го престигне досегашниот рекордер на листата на најдобри стрелци во историјата на клубот Антонина Скороботченко кој застана на …

La giocatrice di pallamano macedone Sara Ristovska è la miglior marcatrice nella storia del CSKA Mosca Scopri di più »

Il rappresentante georgiano Orjonikidze ha firmato per GRK Ohrid

Нов ракометар на ракометниот клуб Охрид е Теимураз Орјоникидзе (27) кој настапува на позицијата лев бек. Грузискиот репрезентативец е новот име во составот на „гладијаторите“ кој доаѓа од екипата на Кокс, Финска. Претходно настапуваше во Романија и Унгарија, како и во македонското првенство во Еурофарм Пелистер и Прилеп. Со своите одлични настапи ѝ помогна на …

Il rappresentante georgiano Orjonikidze ha firmato per GRK Ohrid Scopri di più »