Kipyegon ha stabilito un nuovo record mondiale nella corsa dei 1.500 metri

Фејт Кипјегон на митингот од Дијамантската лига во Фиренца постави нов светски рекорд во трката на 1.500 метри. Кениската атлетичарка, двократната олимписка шампионка ја заврши трката за 3:49,11 минути. Претходниот рекорд беше поставен во јули 2015 година кој беше во сопственост на Гензебе Дибаба од Етиопија (3:50,07). Второто место на траката го освои Британката Лора …

Kipyegon ha stabilito un nuovo record mondiale nella corsa dei 1.500 metri Scopri di più »

Roland Garros: Alcaraz ha concesso solo sette partite a Shapovalov

Карлос Алкараз многу лесно успеа да помине уште една пречка на „Ролан Гарос“, откако во мечот од третото коло победи со убедливи 3:0 против Денис Шаповалов од Канада со 6:1, 6:4, 6:2. За овој триумф на Шпанецот му беа потребни „само“ два часа и 12 минути. Следен ривал на шпанскиот тенисер ќе биде Лоренцо Мусети, …

Roland Garros: Alcaraz ha concesso solo sette partite a Shapovalov Scopri di più »

VIDEO | Wilander: Stanno solo facendo un "favore" a Djokovic, non dovrebbero fischiarlo

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска „војуваше“ со публиката на мечот против Алехандро Давидович Фокина. Ѓоковиќ победи, што го однесе во осминафиналето на „Ролан Гарос“, но не му беше лесно, Шпанецот одигра фантастично, а публиката цело време го исвиркуваше, дури и кога му укажуваше помош од физиотерапевт. – Понекогаш е добро, понекогаш не е. Знам …

VIDEO | Wilander: Stanno solo facendo un "favore" a Djokovic, non dovrebbero fischiarlo Scopri di più »

Djokovic ha eliminato Davidovich Fokina per gli ottavi di finale del Roland Garros

Новак Ѓоковиќ е во осминафиналето на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Во два сета кои траеја речиси три часа, Србинот се соочи против Шпанецот Алехандро Давидович Фокина, а потоа во третиот целосно доминираше 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), 6:2. За пласман во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против од дуелот меѓу Хуан Пабло Варилас (Перу) и Хуберт …

Djokovic ha eliminato Davidovich Fokina per gli ottavi di finale del Roland Garros Scopri di più »

Sensazione a Parigi, si è scoperto un altro favorito del Roland Garros

Il tennista italiano Lorenzo Sonego si è assicurato un posto nel quarto round del "Roland Garros", dopo aver sconfitto il settimo detentore del torneo del Grande Slam Andrey Rublyov con 3:2 nei set (5:7, 0:6, 6:3, 7:6, 6:3). Abbiamo assistito a una partita incredibile a Parigi e nulla indicava che il russo avrebbe concluso la competizione già al terzo turno. Rublev era in testa...

Sensazione a Parigi, si è scoperto un altro favorito del Roland Garros Scopri di più »

Il giocatore di taekwondo Georgievski ai Mondiali di Baku può fornire la norma per Parigi 2024

Il miglior giocatore di taekwondo macedone, Dejan Georgievski, è attualmente al settimo posto nella classifica olimpica ufficiale per la categoria taekwondo olimpica +80 kg. Ciò rende sicuramente Georgievski l'atleta macedone di maggior successo negli sport olimpici che è permanentemente nella crema olimpica nella grande competizione. Una nuova sfida per l'"argento" dei Giochi di Tokyo sarà l'ufficialità...

Il giocatore di taekwondo Georgievski ai Mondiali di Baku può fornire la norma per Parigi 2024 Scopri di più »

"Roland Garos": Djokovic ha battuto Fuchovic in tre set, il suo prossimo rivale è Davidovic Fokina

Il primo set è stato una tortura, il secondo brillante e il terzo routine per Novak Djokovic che ha sconfitto Marton Fucovic 3:0 (7:6, 6:0, 6:3) ed è passato al terzo round del Roland Garros. Il tennista serbo non ha eccelso all'inizio del match, anche se ha fatto un "break" e si è portato in vantaggio per 3:0. Fuchovic minacciato, ha perso un'occasione per togliere...

"Roland Garos": Djokovic ha battuto Fuchovic in tre set, il suo prossimo rivale è Davidovic Fokina Scopri di più »

Milenkoski: Siamo contenti di aver sconfitto il Belgio, che è una superpotenza nella pallavolo

Македонската машка сениорска одбојкарска репрезентација ја запиша првата победа во Европската златна лига откако во Скопје со 3:1 во сетови ја совлада Белгија. По стартниот пораз од фаворитот Украина во нашата група, избраниците на селекторот Јошко Миленкоски во СЦ „Борис Трајковски“ се покажаа во многу подобро издание и ги освоија првите бодови како дебитанти во …

Milenkoski: Siamo contenti di aver sconfitto il Belgio, che è una superpotenza nella pallavolo Scopri di più »

Prima vittoria per i pallavolisti macedoni nella Golden League europea

По стартниот пораз во полски Лоѓ од Украина (0:3), денеска во вториот натпревар од групата „Б“ во Европската златна лига македонската машка сениорска одбојкарска репрезентација во СЦ „Борис Трајковски“ со 3:1 во сетови триумфираше над Белгија. Првиот сет го освоивме 25:21, па ја зголемивме предноста на 2:0, откако го добивме и вториот со 25:23. Се …

Prima vittoria per i pallavolisti macedoni nella Golden League europea Scopri di più »

VIDEO: Wawrinka eliminato, Alcaraz nel terzo round del "Roland Garros"

Првиот тенисер на светот, Карлос Алкараз се пласираше во следната фаза на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Шпанецот беше подобар од 112 играч на светот, Јапонецот Таро Даниел, за нешто помалку од два ипол часа игра со 3:1 во сетови 6:1, 3:6, 6:1 и 6:2. Вавринка е поранешен шампион на „Ролан Гарос“, со една титула …

VIDEO: Wawrinka eliminato, Alcaraz nel terzo round del "Roland Garros" Scopri di più »