• La Cronaca

Dettagli dell'incidente sulla strada Shtip-Miladinovci: l'autista della "Chevrolet" era sotto l'effetto dell'alcol

Основното јавно обвинителство денеска излезе со информација за вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Штип-Миладиновци во која загинаа три лица. Според направениот увид и првичните информации, до несреќата дошло кога автомобил „шевролет“ со скопски регистарски таблици, во кој се превезувале петмина патници од едно семејство кои се враќале кон Скопје од веселба во Кочани, почнал да …

Dettagli dell'incidente sulla strada Shtip-Miladinovci: l'autista della "Chevrolet" era sotto l'effetto dell'alcol Scopri di più »

A Skopje sono state comminate 137 sanzioni, di cui 23 per guida senza patente

Во Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 137 мерки од областа на сообраќајот од кои 23 се за возење без возачка дозвола. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека меѓу изречените мерки се и девет санкции за брзо возење, девет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл и три санкции …

A Skopje sono state comminate 137 sanzioni, di cui 23 per guida senza patente Scopri di più »

Skopyanka ha denunciato suo marito, si è spogliato davanti a figli minori

Вчера околу 13.00 часот во Полициска станица Чаир, 42-годишна скопјанка пријавила дека нејзиниот поранешен сопруг, пред околу три месеци, недолично се однесувал и се соблекол пред нивните две малолетни деца, додека биле на викенд посета кај него во скопската населба Аеродром. За случајот е известен Центарот за социјални работи и се преземаат мерки за расчистување …

Skopyanka ha denunciato suo marito, si è spogliato davanti a figli minori Scopri di più »

Pedoni minorenni investiti in incidenti a Bitola e Ohrid

Вчера во 19.10 часот било пријавено дека во Охрид, на ул.„Ванчо Питошески”, патничко возило „ауди” со охридски регистарски ознаки, управувано од Н.Р.М.(35) од Охрид удрило во малолетен пешак од Охрид. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил малолетникот, констатирани во Специјалната болница „Св.Еразмо” Охрид. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Охрид. Претходно …

Pedoni minorenni investiti in incidenti a Bitola e Ohrid Scopri di più »

Studentessa liceale picchiata in una scuola a Strumica

Вчера во 13.00 часот во Полициска станица Струмица, И.Ц.(44) од Струмица пријавил дека околу 10.45 часот, за време на училиштен одмор во средно училиште во Струмица, каде учел неговиот малолетниот син, две лица кои ги познавал физички го нападнале. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Uomo tatuato trovato morto a Gostivar

Вчера во 18.35 часот било пријавено дека во Гостивар, во соба од објект каде престојувал под кирија, бил пронајден починат Џ.Б.(59) од Тетово. Од страна на лекар од Итната медицинска помош била констатирана смрт без видливи траги на насилство. Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Гостивар, а по наредба на Јавен обвинител телото …

Uomo tatuato trovato morto a Gostivar Scopri di più »

Un uomo di 18 anni di Bitol è stato arrestato, la polizia ha trovato cocaina nella sua casa

Вчера, утро во 09.40 часот полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода осумнаесет годишниот битолчанец со иницијали  С.Д. При претрес во неговиот дом во Битола, извршен со судска наредба, бил пронајден и одземен кокаин. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде …

Un uomo di 18 anni di Bitol è stato arrestato, la polizia ha trovato cocaina nella sua casa Scopri di più »

Trafficante di migranti arrestato nei pressi di Negotino, beccato con due siriani

Questo pomeriggio alle 12.30:12.50 allo svincolo di Demir Kapija, un servizio di pattuglia della stazione di polizia di sorveglianza del confine di Mihajlovo ha dato un segnale di stop a un'autovettura "Alfa Romeo" con targa Skopje, il veicolo non si è fermato ma ha continuato a muoversi nella direzione di Negotino. Dopo le azioni intraprese alle XNUMX:XNUMX allo svincolo di Negotino, ...

Trafficante di migranti arrestato nei pressi di Negotino, beccato con due siriani Scopri di più »

Un ladro di Skopje è stato arrestato, ha confessato il crimine e in suo possesso è stata trovata anche della cocaina

Вчера од страна на полициски службеници од Одделение за криминалистички работи Аеродром и Драчево, по преземени мерки и активности е лишен од слобода С.Р.(26) од Скопје. За него бил распишан распис, поради сомнение дека на 24.05.2023 во Транспортен центар извршил кривично дело кражба, при што одзел предмети од Х.О. од Турција. При извршен преглед кај …

Un ladro di Skopje è stato arrestato, ha confessato il crimine e in suo possesso è stata trovata anche della cocaina Scopri di più »

Morta anche la terza vittima dell'incidente sull'autostrada Shtip-Miladinovci, una donna di 37 anni

Се зголемува бројот на жртви во тешката сообраќајна несреќа, која се случи на автопатот Штип-Миладиновци на околу половина километар на патарината кај село Кадрифаково. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели дека од страна на Клиничка болница-Штип добиле пријава дека на тешките телесни повреди подлегнала и 37 годишна жена. МИА претходно информираше во судир меѓу две …

Morta anche la terza vittima dell'incidente sull'autostrada Shtip-Miladinovci, una donna di 37 anni Scopri di più »