ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените на централните вести се застапени со четири проценти, а мажите со 96

Родово сензибилизирање на новинарите и новинарките, особено во делот на наративното презентирање како и во делот на застапување на теми директно поврзани со родовите прашања, воведување на политики во новинарските куќи за подеднаква застапеност на соговорници и соговорнички, односно експерти и експертки во нивните медиумски прилози, ревизија на стилот и начинот на водење на забавните емисии и анализа на родовата сензитивност на содржините кои ќе бидат презентирани во емисијата, препорачуваат од Женската граѓанска иницијатива „Антико”, кои спроведоа истражување за родовото балансирано известување во медиумите „Зошто е потребно и каква е моменталната состојба”.

Од истражувањето е дојдено до заклучок дека застапеноста на мажите, како уредници на информативна програма на телевизиите е 71 процент, во споредба со жените, кои се застапени со 29 проценти.

Прочитајте и...  На паркинг во Лас Вегас се нацртани квадрати на бетонот за бездомниците да држат растојание (ВИДЕО)

– Визуелната застапеност на ниво на централни дневни вести, на мажите е 96 отсто, додека на жените е четири проценти. Во централните изданија на вестите мажите соговорници се застапени со 76 проценти, додека жените соговорнички се застапени 24 проценти, наведоа од „Антико”, повикувајќи се на резултатите добиени од истражувањето.

Нагласија дека родовите теми и прашања не биле директно таргетирани во ниту еден новинарски прилог од централните дневни вести, посочувајќи оти тоа иницира дека тие прашања релативно ретко се во фокусот на централните дневни вести на телевизиите.

– Во централните дневни вести особено забележливо е именувањето на функциите во машки род, без разлика дали носителите на тие функции се мажи или жени, истакнаа од „Антико”.

Прочитајте и...  СЗО ќе и помогне на Северна Кореја во борбата против Ковид - 19

Во однос на забавните емисии, забележале дека е значителна разликата во визуелизацијата на мажите и жените, како и дека говорот кој го употребуваат водителите и соговорниците во забавните програми е генерално неформален и полн со стереотипи и дискриминирачки изрази.

– Сексуалната објективизација на женското тело во медиумите и употребата на секситички изрази во говорот на новинарот особено многу го охрабруваат дискриминаторското и стереотипното однесување во општеството, заклучија од „Антико”.

Прочитај повеќе

Вработените во јавниот сектор годинава нема да добијат регрес за годишен одмор

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

МИА Агенција

Филипинскиот претседател им се закани со смрт за прекршувачите на карантинот

МИА Агенција

Рама: За состојбата со коронавирусот одлучувачки се првите 10 дена од април

Слободен печат

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Слободен печат

На сета мака одекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Едуард Филип: Ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан”

МИА Агенција

Коронавирусот ги коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус