9 C
Скопје

Истражување во Турција: Вакцината на „Синовак“ ефикасна 83,5 отсто

Клиничките истражувања во Турција потврдуваат дека вакцината на кинеската компанија „Синовак“ е 83,5 отсто ефикасна против ковид-19, што е значително поголем процент во однос на оној што е утврден на клиничките тестирања во Бразил, каде ефикасноста изнесувала 50,38 проценти.

Вакцината „КоронаВак“, произведена од „Синовак Биотех“, била 100 отсто ефикасна во спречување на хоспитализацијата, покажуваат податоците од третата фаза од истражувањето на престижниот Универзитет Хачтепе во Анкара.

Турција го започна тестирањето на вакцината од септември минатата година, а првичните резултати покажале дека „КоронаВак“ е ефикасна 91,25 отсто.

Владата на Турција постигна договор за купување на 100 милиони дози од вакцината на Синовак и ја започна вакцинацијата на граѓаните во јануари.

Прочитајте и...  Богдановиќ: Во оваа ситуација, за жал, ќе мора да се издаде одобрението за градба кај „Холидеј Ин“

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар