12 C
Скопје

Истражување во Србија: Три четвртини од младите поддржуваат враќање на задолжителниот воен рок

Враќање на задолжителниот воен рок наидува на поддршка од три четвртини од младите во Србија, а речиси 40 отсто од н ив доброволно би заминале да војуваат за земјата, покажува истражувањето на агенцијата „Хаус оф вин“, пренесува блиц.рс.

На таквата идеја се противат 24 отсто од испитаниците додека нешто повеќе од три отсто од испитаниците на возраст меѓу 17 и 30 години немаат став по тоа прашање.

Меѓу оние кои поддржуваат враќање на воениот рок, 80 отсто навеле дека би служеле со оружје во касарна.

Истражувањето покажа и дека враќање на обврската ја поддржуваат околу 8п0п отсто од анкетираните во Шумадија и во Западна Србија. околу 75 отсто од југот и истокот на земјата, а најнизок процент на поддршка е забележан во Белград – околу 69 отсто.

Прочитајте и...  Курти: Новата Влада ќе ја заживее промената во Косово

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар