6 C
Скопје

Истражување во Србија: Антитела најбрзо создава вакцината на Фајзер, а најспоро кинеската

Истражување во Србија покажа дека сите три вакцини кои се употребуваат во Србија имаат многу добар одговор во создавање антитела. 
Како што пренесе агенцијата Бета претставничката на Институтот за примена нануклеарна енергија Маја Гњатовиќ изјави дека ова е резултат од  репрезентативно истражување на примероци од лекарите кои беа вакцинирани против корона вирусот.
Таа препорачува граѓаните кои сакаат да проверат создавање антитела тоа да го направат најрано две недели по примање на втората доза од вакцината и во изјава за РТС додаде дека брзината на формирање на антитела се разликува во зависност од вакцината.

Според неа најбавно се формираат антитела по примање на кинеската вакцина Синофарм, но се очекува дека тој одговор трае подолго, односно дек антителата подолго се задржуваат во организмот.

Прочитајте и...  Потресна приказна за Блаже од Кавадарци - момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

„Вакцината на Фајзер веќе по првата доза покажува резултати во создавање антитела на ниво на некоја потешка клиничка слика при природно заразување“, рече Гњатовиќ, и додаде  „меѓу првата и втората  можно е луѓето да се заразат, да се почитуваат епидемиолошките мерки додека не се докаже дека вкцинираните луѓе не може да го пренесуваат вирусот“.

Србија деновиве ќе почне вакцинацијата со вакцината на Астразенека, чии први количини вчера стигнаа во Србија, бидејќи таа вакцина е одобрена од ЕУ и процедурата за ставање во употреба на оваа вакцина е побрза.

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар