ИСТРАЖУВАЊЕ во Грција: Нова демократија со 14,5 отсто предност пред СИРИЗА

Владејачката партија во Грција, Нова демократија, има предност од 14,5 отсто во однос на СИРИЗА, според последното истражување на јавното мислење од 14 до 16 септември, спроведено од агенцијата MRB за грчката телевизија Стар. Во продолжение, следат Движење на промена, Комунистичката партија, МЕРА 25 и Грчко решение.

Според резултатите од анкетата, актуелната грчка влада, добива позитивни оценки од испитаниците и во однос на претставувањето на Меѓународниот саем во Солун и во однос на досегашните активности, jави дописничката на МИА од Атина.

Од анкетираните, 61,4 отсто ја оцениле позитивно (сигурно позитивно или веројатно позитивно) досегашната активност на грчката влада, а речиси 5 од 10 Грци (49,7 проценти) сметаат дека Кирјакос Мицотакис ќе ги исполни неговите предизборни ветувања.

Прочитајте и...  Негативни тестовите на 15 граѓани од Кочани

Истражувањето било спроведено по Меѓународниот саем во Солун каде што во период од една седмица, своите програми ги претставија актуелниот грчки премиер Кирјакос Мицотакис и лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас.

Претседателот на грчката влада, добива позитивни, поранешниот грчки премиер негативни оценки за претставувањето на саемот. Поконкретно, Мицотакис, 46,5 отсто од испитаниците го оцениле позитивно, а само 14,6 проценти негативно. Од друга страна, Ципрас, позитивна оценка добива од 22,1 отсто од анкетираните, а негативна од 36,9.

Според тоа за кого анкетираните имаат поволно мислење, прв е актуелниот премиер, со 45,5 отсто, а со речиси 10 проценти помалку, следи лидерот на СИРИЗА (35,6 проценти).

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црне Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат