Истражување: Вакцината на „АстраЗенека“ и Оксфорд успешно ги следи генетските упатства

Вакцината против ковид-19 од компанијата „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд правилно ги следи програмираните генетски упатства за успешно градење силен имунитет, покажа деталната анализа на независни британски научници.

-Вакцината прави сè што очекувавме и тоа е добра вест во нашата борба против болест- рече Дејвид Метјуз, експерт за вирусологија на Универзитетот во Бристол, раководител на истражување за вакцини.

„АстраЗенека“, компанијата што ја развива вакцината во соработка со истражувачи од Оксфорд, се смета за лидер во трката за развој на вакцина против ковид-19.

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Резултати пред крајот на годината

Клинички испитувања, на широк спектар на испитаници, се спроведуваат во неколку земји низ светот како што се Бразил, САД и Велика Британија, а резултатите се очекуваат пред крајот на годината.

Прочитајте и...  Нови 620 случаи на ковид-19 во Црна Гора, девет лица починаа

Вакцината под името ChAdOx1 или AZD1222 е направена со употреба на вирус од обична настинка наречен аденовирус земен од шимпанза, а потоа се „избришани“ околу 20 проценти од нејзините „инструкции“.

Ова значи дека вакцината е невозможно да се реплицира или да предизвика болест кај луѓето.

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Поврзани вести

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Остави Коментар