Истражување: Секој десетти млад Американец смета дека Евреите го предизвикале холокаустот

Речиси две-третини од младите Американци не знаат дека во холокаустот се убиени шест милиони Евреи, додека секој десетти смета дека Евреите го предизвикале холокаустот, покажуваат резултатите од истражувањето на Конференцијата на еврејски материјални обвиненија против Германија (Claims Conference).

Од испитаниците на возраст од 18 до 39 години, 48 проценти не можеле да наведат ниту еден логор или гето од Втора светска војна, додека дури 23 отсто изјавиле дека холокаустот е мит и се претерува кога се зборува за тоа.

За холокаустот не слушнале еден од осум испитаници односно осум проценти.

– Резултатите од истражувањето се шокантни и тажни и покажуваат зошто преживеаните мора да зборуваат за тоа. Мораме да сфатиме зошто не ни оди добро во образованието на младите за холокаустот и лекциите од минатото. Ова треба да е аларм и показател дека треба да реагираат надлежните, изјави претседателот на Конференцијатра, Гидеон Тејлор.

Прочитајте и...  Во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирусот

Вкупно 63 проценти од испитаниците не знаеле дека во холокаусотот се убиени шест милиони Евреи, а 36 отсто од нив изјавиле дека се убиени два милиони луѓе или помалку. Додека 11 проценти одговориле дека Евреите го предизвикале холокаустот.

Во истражувањето биле испитани илјада луѓе по случаен избор во различни американски држави.

Прочитај повеќе

Ерменија изрази загриженост поради турската поддршка за Азербејџан

Белгија конечно доби влада 500 дена по изборите

Слободен печат

„Дизни” укинува 28.000 работни места

Слободен печат

Размена на артилериски оган во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Османи: Првата меѓувладина конференција би требало да се одржи во декември

Слободен печат

Кон: Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 од соопштеното

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МИА бележи 22 години од емитувањето на првата вест

Слободен печат

Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари донации за еден час

Слободен печат

Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

За конфликтот во Нагорно Карабах е виновна Турција

Срѓан Ивановиќ

Видео средба на министерот Бујар Османи со Хајко Мас

Слободен печат

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат