9 C
Скопје

Истражување: Расте прифаќањето на анти-ковид вакцини во развиените земји

Подготвеноста за вакцинација против коронавирусот расте во споредба со минатата година, покажа истражување спроведено во шест развиени земји. Повеќе луѓе во Велика Британија, во САД, па дури и во скептична Франција сега сметаат дека е добра идеја да се вакцинираат, покажува истражувањето на консултантската куќа KekstCNC спроведено во февруари.

Истражувањето е спроведено во Германија, во Јапонија и во Шведска и трендот е идентичен во сите земји.

– Со почетокот на кампањите за вакцинација, се повеќе луѓе велат дека се подготвени да се вакцинираат, се вели во студијата.

Најголемо прифаќање на анти-ковид вакцината има во Велика Британија со 89 проценти, наспроти декемвриските 70 проценти. 

Во Шведска е регистриран најголем пораст, од 53 проценти во декември на 76 проценти денес. Во Германија, стапката на одобрување скокна од 63 на 73 проценти, во Јапонија од 50 на 64 проценти и во САД од 58, исто така на 64 проценти.

Прочитајте и...  АНКЕТА: Новинарите ја примија вакцината против ковид-19, повикуваат и другите да го сторат истото

Од земјите опфатени со студијата, кај Французите има најмалку ентузијазам кога станува збор за вакцинација против коронавирусот. Сега 59 проценти од граѓаните би примиле вакцина, но тоа е исто така голем скок во споредба со 40 проценти во декември.

Сепак, многу испитаници не се задоволни од стапката на вакцинација во нивните земји.

Додека 76 проценти од Британците сметаат дека нивната Влада работи добро во процесот на вакцинација, тој број нагло паѓа на 32 проценти во Америка, 28 проценти во Јапонија и Германија, 22 проценти во Франција и само 20 проценти во Шведска.

Испитаниците од овие шест земји веруваат дека во сето ова најдобро работат Британците и Израелците.

Поврзани вести

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

Остави Коментар