Истражување: Повеќето граѓани сметаат дека општинските служби и инспекторите зависат од волјата на градоначалниците

Речиси 42 отсто од граѓаните сметаат дека една од најслабите алки на функционирањето на локалната самоуправа се општинските служби и дека тие во голема мера зависат од волјата на градоначалниците. Ова денеска го изјави Билјана Бејкова, извршна директорка на НВО Инфоцентар пред почетокот на дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје” што се одржува во Град Скопје.

Бејкова информира дека како граѓанска организација направиле темелно истражување за состојбата со општинските инспекторати, како и истражување на јавното мислење на национален репрезентативен примерок.

-Во скопскиот регион, нашето истражување на јавното мислење покажа дека 55 отсто од граѓаните сметаат дека општинските служби и инспекторите зависат од волјата на градоначалниците. А 40 отсто сметаат дека во суштина општинските инспектори не зависат само од волјата на градоначалниците, туку дека се во маѓепсаниот круг и на моќниците, во економска и во други сфери, рече Бејкова.

Прочитајте и...  UN women предупредува за назадување на рамноправност на половите: Mоже да загубиме сè за што се боревме 25 години

Таа посочи дека анализата на состојбите внатре и од работењето на општинските служби покажува дека речиси не постои општина во земјава, вклучително и Град Скопје и скопските општини, каде имаат доволно капацитет на општинските служби. Голем дел од општините, како што рече, имаат меѓуопштински договори кои често пати се само на хартија и не се ефикасни.

-Голем проблем за општинските инспектори е што им одговараат на градоначалниците така што постои висок ризик од корупција, рече Бејкова. Потсети на едно поранешно истражување на јавното мислење кај нас, кое покажало дека граѓаните на прво место ги перципираат инспекторите како потенцијално најкоруптивни, а втори градоначалниците.

Меѓу проблемите во оваа област, таа наведе дека нема доволно квалитетен кадар, нема доволно инспектори, луѓето не сакаат да бидат инспектори затоа што се чувствуваат несигурно, небезбедно, не се доволно платено. Немаат доволно техничка опрема, често пати законската регулатива е во колизија една со друга, постапувањата и процедурите се комплицирани… Сето ова нив ги натерално да почнат серија дебати и да се размислува за подобрување или нов модел на функционирање.

Прочитајте и...  Ужас во Црна Гора: Маж се разнесе со бомба пред обвинителството во Цетиње

На дебатата, како што е најавено, ќе учествуваат повеќе градоначалници од скопските општини.

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian