Истражување покажало како со „манипулација“ производителите влијаат врз нашата одлука за онлајн пазарење!

Доколку мислевте дека за време на онлајн-пазарење не може никој да ве „измами“, односно да ве наговори на нешто што не го сакате – тогаш сте во заблуда. Тоа го тврди британското Здружение за заштита на потрошувачи „Which“, кое на почетокот од јуни ги објави резултатите на едно истражување.

Во истражувањето учествувале 9.988 Британци, а засновано е на тоа како таканаречените „ѕвезди“ за оцена и пишувањето позитивни коментари под одредени производи, влијаат на нашето однесување и донесување одлуки.


Испитаниците биле внимателно одбрани, така што припаѓале на различни старосни и социоекономски групи, но биле еднаков број на мажи и жени со различен степен на образование. Истражувачите им нуделе да го изберат „најсоодветниот производ“ од понудените.

Прочитајте и...  Емилија Димитриевска, поранешна боксерка и манекенка: Манекенството е професија полна со предрасуди

Некои имале за задача да изберат најдобри слушалки помеѓу 5 истакнати, а сите ја имале истата цена (15 фунти), додека другите добиле камери од 50 фунти. Имало и артикли кои достигнуваат цена и до 150 фунти, а сите интернет страници кои ги посетиле наликувале на Амазон. Секако, самите понудени производи претходно поминале детална анализа.

Таа анализа јасно покажала покрај кои производи треба да стои ознаката „Најдобро“, а покрај кои „Не купувај“.


Целта на истражувањето било да се утврди во која мера „натрпупувањето“ на добрите рецензии на интернет може да влијае врз одлуката на потрошувачот, односно на неговата мотивација да купи „погрешен артикл“. Контролната група на испитаници, не била изложена на манипулации, но затоа секоја наредна добивала се повеќе лажни коментари и ѕвездички.

Прочитајте и...  Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Две групи биле изложени на техники кои можеле да ги наведат да мислат дека станува збор за лажно истакнување на производите како одлични. На пример, тие „искусните“ би требале да сфатат дека се претерано разубавени коментарите, односно лажни. Сепак, се покажало дека купувачите се многу склони кон верување на лажните рецензии.

Додека во контролната група, односно основната, производот означен со „не купувај“ бил одбран од страна на секој 10-ти испитаник, а во останатите групи изложени на манипулација – тоа го направил секој 4-ти испитаник. Освен контролната, биле уште 4 групи ставени пред различни предизвици. Најлошо поминала последната, четврта група.


Тука испитаниците биле изложени на лажни ѕвездички, лажни коментари, лажни пласмани на производите од самите трговци (на пример „препорачува Амазон“), па така процентот на купувачи кои избрале неквалитетен производ пораснал на 24,8%. Ситуацијата малку се поправила кога истражувачите им покажале банер со предупредување кое се однесува на лажните рецензии.

Прочитајте и...  Внукот на легендарниот Елвис Присли изврши самоубиство на 27-годишна возраст!

Тоа што понатамошното истражување го покажало, а е прилично поразително, бил фактот дека дури 19% од испитаниците избрале некој производ, дури и доколку знаеле за неговите лажни рецензии. Освен тоа, се воспоставило дека нивото на образување, годините или полот немале никаква врска со „паметниот избор“ на производи преку интернет.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски