Истражување: Пандемијата предизвика огромен песимизам кај Германците

Во седум децении, колку што институтот редовно спроведува истражувања за расположението на граѓаните на Германија, односно нивниот поглед на иднината, вредноста никогаш не била пониска.

Според истражувањата, пандемијата на коронавирусот предизвика огромен песимизам кај Германците.

Само 24 отсто од Германците со оптимизам гледаат на наредните 12 месеци, според истражувањата на „Аленсбах институт” за „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг”(ФАЗ).

Во седум децении, колку што институтот редовно спроведува истражувања за расположението на граѓаните на Германија, односно нивниот поглед на иднината, вредноста никогаш не била пониска.

Изградбата на Берлинскиот ѕид во1961 година, две нафтени кризи во седумдесетите години, терористички напад на САД на 11 септември 2001 година, не предизвикаа толку песимизам како сегашната ситуација.

Најниска вредност на оптимизам е утврдена во 1950 година, со 27 отсто за време на војната во Кореjа.

Друго истражување покажува дека во борба со коронавирусот две третини од Германците сметаат на натамошни ограничувања на личната слобода.

Прочитајте и...  Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Макпетрол“ гo oтстапи хотелот во Маврово за државен карантин

Северна Кореја истрела две балистички ракети

МИА Агенција

Гејтс: САД мора да воведат карантин

Кина закрепнува: Од 313 новозаболени, само шест случаеви се од локалното жариште

МИА Агенција

Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција