Истражување: Научниците открија како вирусот човечките клетки ги претвора во „зомби клетки’

– Многу е злокобно што вирусот користи поинакви механизми за да зарази други ќелии пред и самиот да ја убие ќелијата.

Коронавирусот ги претвора човечките клетки во зомби така што ги поттикнува да пуштаат никулци и да се шират по целото тело, открива студија на Универзитетот Калифорнија, во рамки на која научниците снимила микроскопски фотографии од целиот процес.

На сликите се гледа како заразените клетки пуштаат никулци, налик на шилци т.н. филоподии, кои се исполнети со честичкиот од вирусот, а за кои научниците веруваат дека болеста преку нив „сурфа“ до здравите клетки, во кои го вбризгува вирусниот откров, создавајќи нови „зомби клетки“.

Се до сега научниците мислеа дека вирусот на ковид-19 се пренесува како и повеќет други вируси: така што се закачува на здравата клетка, преворајќи ја во машина за умножување. Меѓутоа, кај луѓето со здрав имунолошки систем, организмот успева да се одбрани од повеќето вируси и да ги спречи да се размножат во преголем број.

Најновото откритие наведува на заклучок дека ковид во некој момент од развојот развил резервен план за избегнување на имунолошкиот систем. Научниците велат дека ова откритие означува „неверојатен скок“ во борбата против коронавирусот и дека можеби ќе отвори врата за многу други методи за лекување.

Прочитајте и...  Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

Ниван Кроган, професор по ќелиска и молекуларна фармакологија на Универзитетот Калифорнија и раководител на студијата, за ЛА Тајмс вели:

– Многу е злокобно што вирусот користи поинакви механизми за да зарази други ќелии пред и самиот да ја убие ќелијата.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат