15 C
Скопје

Истражување: Луѓето кои биле заразени од ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Луѓето кои веќе го прележале ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници.

Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во Њујорк анализирале податоци за повеќе од 3.000 здрави припадници на американскиот марински корпус на возраст од 18 до 20 години, пишува британски „Дејли меил”.

Весникот наведува дека тие откриле дека околу 10 проценти од луѓето вклучени во студијата кои претходно биле заразени од ковид-19 повторно биле инфицирани.

Авторите на студијата предупредуваат дека вакцинацијата, и покрај претходната инфекција и присуството на антитела, сепак е неопходна за зајакнување на имунолошкиот одговор, спречување повторна инфекција и намалување на преносот. Наведено е дека треба да се имунизираат и младите. 

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар