Истражување: Колинда ја губи поддршката, Милановиќ се поблиску - Слободен печат

Истражување: Колинда ја губи поддршката, Милановиќ се поблиску

ХРТ во вестите објави резултати од анкети во врска со тоа, во случај сега да се одржи прв круг од претседателските избори во Хрватска, кој кандидат би ја имал предноста, јавува Индекс.хр.

Според ова, Колинда Грабар Китаровиќ, актуелната претседателка на Хрватска, сега би освоила 28,5 отсто од гласовите, Зоран Милановиќ 24,8 отсто, а на трето место е Мирослав Шкоро со 18,2 отсто од гласовите.

На 21 мај последен пат е објавено вакво големо истражување. Од тогаш до денеска Колинда загубила 6,17 отсто од гласовите, речиси исто толку колку што напредувал Зоран Милановиќ, за 6,27 отсто.

Разликата меѓу нив двајца во мај изнесувала малку повеќе од  16 отстотни поени, а сега таа изнесува помалку од четири.

Прочитајте и...  Спасовски: Црногорската заедница е особено ценета и ја има целосната поддршка од Владата

Најголем напредок сепак забележал Мирослав Шкоро, поддршката на гласачите за овој кандидат пораснала за 8,86 отстотни поени.

Предноста на Колинда во однос на Шкоро е намалена за повеќе од 25 отстотни поени на околу 10.

Прочитај повеќе

Србинка сподели приказна од Вухан: Луѓето се исплашени, паничат, нема настава во училиштата!

Слободен печат

Балканскиот Ескобар во Атина не носел оружје и користел јавен превоз

Слободен Печат

Импичментот- „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓусебе

Слободен печат

Пропадна уште еден обид за формирање на влада во Косово

Слободен печат

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Слободен печат

Реанимиран и хоспитализиран турист со корона вирус во Париз

Слободен печат

Остави Коментар

two × four =

Прочитај повеќе

Сириската војска презеде контрола врз стратешки град

Слободен Печат

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и кај нас

Слободен печат

Нетанјаху: Ова е историски ден, мировниот план за Блискиот Исток е исклучителен

Слободен печат

Совети за безбедно патување во услови на епидемија од коронавирусот

Слободен Печат

На аеродромите во Грција се спроведуваат превентивни контроли за корона висрусот

МИА Агенција