5 C
Скопје

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Научниците дојдоа до нови докази дека таканаречената јужноафриканска варијанта на коронавирусот е полесно и посилно врзана за човечките ќелии, што го прави позаразен, изјави денеска локалниот епидемиолог Салим Абдул Карим.

Британските медиуми пренесуваат дека Абдул Карим овој свој став го образожи на презентација на истражувањето за јужноафриканската варијанта на вирусот, позната како 501I.V2.

Новиот вид беше идентификуван од јужноафриканските експерти кон крајот на минатата година.

Прочитајте и...  Москва најавува реципроцитет на санкциите на САД и на ЕУ: Наскоро ќе ги развеселиме Американците

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар