Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Речиси две третини од Италијанците немале оброк надвор од дома, откако Италија излезе од блокадата поради коронавирусот, а меѓу главните причини е стравот од инфекција. Тоа се нагласува во резултати од истражување „Фипе-Конкомстрио” каде се покажа драстичен пад на потрошувачката за време на пандемијата.

По олабавување на рестриктивните мерки воведени во Италија за спречување на ширење на вирусот, 72 проценти од Италијанците се уште немале појадок во ресторан, 67,9 проценти немале ручек надвор од дома, а 69,4 проценти не биле на вечера вон нивниот дом.

Кога станува збор за причините за да не одат во бар или ресторан, истражувањето покажало дека за 66,5 проценти од испитаниците, главната причина е стравот од зараза.

Прочитајте и...  Урбаните моторџии ќе возат низ Скопје во чест на машкото здравје

Правилата за безбедност на рестораните се наведуваат и како причина да ги обесхрабрат луѓето да трошат во овие ресторани затоа што 41,5 проценти сметаат дека се помалку удобни.

Многу Италијанци работат од дома заради пандемијата, па токму затоа тие обично немаат појадок или ручек надвор од дома.  Со повеќе од 35.000 смртни случаи од вирусот, Италија е шеста земја во светот по број на жртви, по САД, Бразил, Мексико, Велика Британија и Индија.

Прочитај повеќе

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат