17 C
Скопје

Истрагата заврши, вработените се вратија на работа: Сомнителниот пакет во фабриката за вакцини на „АстраЗенека“ во Велс е безопасен

Сомнителниот пакет што бил пријавен за доставен во фабриката во Велс во која се произведува анти-ковид вакцината на „АстраЗенека“ е безбеден и распоредот на производството не е нарушен, соопшти денеска компанијата „Вокхард УК“.

– Може да потврдиме дека е завршена истрагата за сомнителниот пакет што пристигна денеска. Бидејќи безбедноста на вработените е наш врвен приоритет, производството беше привремено запрено, на безбеден начин. Сега може да потврдиме дека пакетот е безбеден и вработените можат да се вратат во фабриката, соопшти „Вокхард“, чија фабрика во Врексам во Велс ја произведува вакцината на „АстраЗенека“.

– Овој привремен прекин на производството во никој случај не влијаеше на нашиот распоред на производство и ние им благодариме на властите и експертите за брзиот одговор и решавање на инцидентот, се заклучува во соопштението.

Прочитајте и...  Македонија, БиХ и Косово ќе добијат 100.620 дози „Фајзер“ вакцина

Фабриката попладнево беше евакуирана, откако доби „сомнителен пакет”, а „Би-Би-Си“ јави дека на местото на настанот била испратена екипа за експлозиви.

Инцидентот се случи во време кога Европската Унија (ЕУ) бара од компанијата да ја снабди со повеќе дози од вакцините на фабриките во Британија, откако „АстраЗенека“ минатата недела ја извести ЕУ дека ќе испорача 60 проценти помалку дози одошто беше ветено за првиот квартал од 2021 година.

Поврзани вести

Франција ги прекина сите летови со Бразил

Слободен печат

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски – Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Слободен печат

Остави Коментар